Egipatska kuhinja
Uređuje Karin Mimica - Ignatoski, prof.
http://www.gastronaut.hr/tematjedna.asp?tjedan=200332
Kada čujemo za Egipat, prve asocijacije su najčešće vezane uz piramide. Egipat je posjedovao civilizaciju, još kada su naše preci jurili u stadima za divljim životinjama. Tajne piramida, Dolina kraljeva, njihovih prokletstava, krstarenja po Nilu, biblioteka u Aleksandriji i kupanje u Crvenom moru su nešto što svakako treba doživjeti. Egipatski članovi FIJET-a (svjetske organizacije turističkih novinara) su to ove godine svojim kolegama iz cijelog svijeta omogućili. Kako sam imala sreću biti u Hrvatskoj delegaciji predvođenoj predsjednicom, turističkom novinarkom Tinom Eterović Čubrilo, "bacila" sam se na proučavanje tisućljećima starih zidina ukrašenih prizorima sa tadašnjih fešta i isprobavanje današnjih specijaliteta u koje su se dobrano umiješale kuhinje Grčke, Turske, Libanona, Palestine i Sirije. Prekrasan Oberoi hotel pored piramida u Kairu, Fahrudovi dvori u Aleksandriji, kupanje u Crvenom moru u Sharm el Sheiku, krstarenje po Nilu od Luksora do Aswana, iskustava su koja mogu svima preporučiti.
Impresije starom arhitekturom, predanjama o prokletstvima, tropska klima (u Sharm el Sheiku je u siječnju temperatura oko 28 °C) i dah Orijenta opajaju na svakom koraku, a pored vas tijekom krstarenja po Nilu promiču prizori koji se nimalo ne razlikuju od onih koje ste vidjeli u Biblijskim filmovima. I dok vas na luksuznim brodovima animiraju i služe lokalnim i svjetskim specijalitetima, na lijevoj i desnoj o bali Nila još uvijek gro prehrane čine «biblijske pogače» i jela od graha. Jedino se je proizvodnja hmelja u svrhu proizvodnje pive smanjila, jer je u novoj Eri stanovništvo postalo uglavnom muslimansko. Nekada je pivo bilo nacionalno piće, a u njega se dodavalo i začinsko bilje.
U lokalnim birtijama se danas piju isključivo čaj ili kava, igra tabla (trik-trak / backgammon) i domino i žene nemaju pravo pristupa. Za razliku od tih «dražesnih» ambijenata, na preko 200 luksuznih hotela - brodova koji krstare Nilom, prisutne su sve hedonističke radosti suvremenog Zapada.
Kako voda iz Nila nije pitka, a domaćini koji su se na nju stekli imunitet od nje rade led i peru u njoj voće i povrće, toplo vam preporučamo da ukoliko želite izbjeći infekcije koje vam mogu pokvariti godišnji odmor jedete isključivo termički obrađenu hranu i voće i povrće koje ste samo ogulili, odnosno oprali u buteljiranoj vodi.
Egipatsku kuhinju danas čine jela koja su uglavnom na bazi povrća, uz obilnu upotrebu aromatičnog bilja, a meso se koristi tek kao začin jelu.
Datulje se, kao najzastupljenije voće koriste i svježe, sušene, u glavnim jelima i kao desert.
U brojnim slatkim specijalitetima, kao "zaslađivać" se ne koristi šećer nego med.
Ako želite pripremiti neki od Egipatskih specijaliteta, predlažemo vam da se okušate u pripremi Egipatskog graha, Salate od naranača i maslina s kuminom, i salate Michoteta, Tigrovih loptica i Vinske torte.
Egipatski grah (prilog),
Specijalitet orijentalne kuhinje
Sastojci:
Suhi grah
Sitno nasjeckani češnjak
Opis:
Močite grah 12 sati, ocijedite, stavite u padelu, podlijte svježom vodom, i kuhajte dok skroz ne omekša. Ocijedite i pospite češnjakom. Treba servirati toplo. Dobro paše uz jaja.
********
Salata od naranača i maslina s kuminom (salata),
Specijalitet orijentalne kuhinje
Sastojci:
8 naranča, oguljenih i razdvojenih na fete
3/4 šalice crnih maslina, bez koštica i prepolovljenih
1 crveni luk, tanko narezani
sok jednog limuna
1/2 - 1 žličice kumina
sol
svježe mljeveni crni papar
1 žlica maslinova ulja
Opis:
Pomiješajte naranče, masline i luk. Pomiješajte sok od limuna, kumin, sol, papar i ulje. Umiješajte u salatu i servirajte.
********
Michoteta (salata),
Specijalitet egipatske kuhinje
Sastojci:
2 luka
2 krastavca
2 limuna
Opis:
U zdjeli najprije vilicom ili mikserom izradite sir u kremu, pa ga začinite mješavinom limunovog soka i 6-8 žlica ulja, i ostavite da počiva otprilike pola sata.
Luk očistite i narežite na sitne komadiće, a krastavce narežite na kockice. Luk i krastavce tada primiješajte siru, začinite solju i paprom i polako promiješajte.
I ovu lako probavljivu i ukusnu salatu egipatskog porijekla možete poslužiti uz vruće lepinje.
********
Tigrove loptice (desert),
Specijalitet orijentalne kuhinje
Sastojci:
200 g svježih datulja
cime
med
sjeckani mljeveni lješnjaci i bademi
Opis:
Izmiksajte 200 g svježih očišćenih datulja s malo vode. Dodajte malo cimeta i mljeven lješnjake. Oblikujete kuglice, uvaljajte ih u med i pospite sjeckanim bademima.
*********
Vinska torta (desert),
Specijalitet orijentalne kuhinje
Sastojci:
430 g brašna
15 ml slatkog bijelog vina
malo kumina
malo sjemenka anisa
50 g životinjske masti
25 g sitno sjeckanog sira
1 tučeno jaje
12 listova lovora
Opis:
U brašno dodajte vino, kumin i sjemenka anisa. Dodajte mast, sir i tučeno jaje. Smjesu podijelite na 12 malih tortica i svaku stavite na jedan list lovora. Pecite 25-30 minuta na 200 °C.