Piše: Marija Leko
(shutterstock)
Profesionalni nož zamijenit će sve druge
Svježi začini, osim što su intenzivnijeg okusa i mirisa, jeftiniji su od sušenih. Začinsko bilje jakog okusa, poput ružmarina i bosiljka, dodajte postupno kako ne bi prevladalo u jelu, a slatkasto, kao što je peršin, možete obilato koristiti. Sameljete li ga u mlincu za kavu i pohranite u plastične vrećice te u hladnjak, bit će spremno za brzu uporabu i do dva tjedna. Zlatni savjet za prženje je potopiti namirnice u što više ulja. “Bacite” li pomfrit u manju količinu ulja, ono će se brzo ohladiti pa će krumpir upiti više ulja, za razliku od prženja u većoj količini, kojoj temperatura ne pada naglo, što sprječava upijanje suvišne masnoće. Pritom lagano pjenušanje ulja (sitni mjehurići pri sredini tave) otkriva idealnu temperaturu. Čak i ako primijetite da je meso pohano ili pomfrit pečen, prije vađenja namirnica iz tave također ne smanjujte temperaturu jer će upiti više ulja. Osim što daje okus jelima, sol je prirodni pojačivač arome koji stvara peti okus, umami. Ali samo ako se doda tijekom pripreme. Umami se osjeti pri jedenju maslina, kiselih krastavaca i općenito hrane koja je obilato zasoljena. Ako su namirnice poput tjestenine i riže slabo posoljene, njihov okus nije potpun (nedostaje umami), stoga je vodu u kojoj se kuhaju bitno dobro zasoliti s najmanje dva prstohvata soli. Želite li hrskavi odrezak, ne zaboravite ga posoliti prije pečenja. Inače se tijekom pečenja neće stvoriti “korica” koja sprječava istjecanje “sokova”.
Za savršenu čokoladnu glazuru dovoljno je na pari otopiti kvalitetnu čokoladu za kuhanje te, ovisno o željenoj gustoći, dodati slatko vrhnje, koje ste prethodno zakipili.
Žličica senfa te 1/2 dl ulja ili vina pretvorit će masnoću od pečenja u slastan umak te poboljšati okus jela. Dodate li mu svježe začine, čak će i nezanimljiva jela, poput kuhanog povrća, postati delicija, a prokuhate li u njemu suho meso, bit će vlažnije.
Krto meso, bez obzira na vrstu, više će prijati odleži li u marinadi. Ona vlaži meso, što sprječava isušivanje tijekom pripreme. Osim piletine i puretine, preporučljivo je marinirati i svinjetinu (but), ali i račiće te škampe, koji tako postaju sočniji.
Kvalitetnim, profesionalnim nožem možete filetirati, lomiti kosti i rezati savršene komade pa je isplativa kuharska investicija. Takvi su noževi lagani, no čvrsti te se brzo oštre.
Naribani tvrdi sirevi, poput parmezana, najčešće dugo stoje gubeći tako okus. Stoga je kupnja sira u komadu bolji izbor jer tako ne gubi na kvaliteti. Spremite ga u vrećicu od voštanog papira i naribajte neposredno prije kuhanja ili serviranja jela.