Piše: Zlatko Gall
namenita Dika Marjanović Radica, autorica kultne “Dalmatinske kuhinje”, u listopadu ratne 1944. u Splitu je objavila svoju “Praktičnu kuharicu”, tanku sveščicu za koju i danas znaju samo okorjeli dalmatinski gastronomi.“Praktična kuharica” za polazište je, naravno, imala proslavljenu “Dalmatinsku kuhinju”, no u drastičnoj redukciji.
Umjesto goveđih fileta, prstaca i škampa, telećih prsa i janjećih butova, na popisu glavnih namirnica našli su se pura - kojoj je pripalo cijelo jedno poglavlje, krumpir, sitna plava riba, kupus, grašak, mrkva... Dakako, Dika nije bila ni makrobiotičarka, ni vegan pa su njena povrtna jela bez mesa - kad god se to moglo - uključivala i malko masti ili koju kap maslinova ulja, no, unatoč tome, veliku većinu ponuđenih recepata danas bi se moglo nagurati u kategoriju poželjne niskokalorične dijete za gurmane.
Jer, premda je svoju “ratnu kuharicu” pisala kao maštoviti vodič za preživljavanje u vremenu teške oskudice i posvemašnje bijede, Dika je ispisala barem stotinjak maštovitih bezmesnih recepata koji bi čak mogli poslužiti kao čvrst temelj svakoj budućoj - u doslovnom smislu riječi - Dalmacijom nadahnutoj “cuccini poveri”. “Siromašnoj”, no itekako zanimljivoj kuhinji.
Dika kuharicu počinje nizom maštovitih juha, među kojima posebno mjesto zavređuju one od mrkve, graha i riže te brokulice. Ogledni primjer Dikine gastrofilozofije su “prismoci” i “prododaci juhama” s domišljatim rješenjima poput pirea od krumpira s hrenom, popečaka od tikvica, paprika punjenih pasiranim kuhanim grahom, peršinom i češnjakom, valjušaka od blitve...
Pravi su biser doista genijalne razrade mnogih hit-recepata bez temeljnog sastojka i fascinantan niz gastronomskih oksimorona pretvorenih u prave delicije, poput “bakalara bez bakalara” ili “bezmesne pašticade”. Riječ je o “spizi” koja bi u “ratnim danima” borbe protiv triglicerida i kolesterola mogla postati i sjajan adut zdrave prehrane za gurmane.
Dijeta za gurmane “Tripice bez tripica” pravi su biser kulinarske domišljatosti. Od jednog jaja, malo mlijeka ili vode te brašna napravi se tijesto te ispeku deblje palačinke. Na “pinku” masnoće se propirja nasjeckani luk, prstohvat slatke paprike, peršin, češnjak pa dodaju palačinke izrezane na rezance. Sve se zalije vodom u kojoj je razmućeno malo koncentrata rajčica, posoli i popapri, pa lagano kuha desetak minuta. Ništa manje domišljat nije ni “krumpir na brujet”. Krumpir je narezan na ploške i složen u “rajngli” s malo ulja, a svaki je red posut nasjeckanim peršinom i češnjakom, solju i paprom ili s malo narezanih očišćenih slanih inćuna. Na kraju se ulije voda da krumpir bude pokriven te kuha na laganoj vatri. Moj favorit su “polpete od kelja”. Skuhani kelj/kupus se ocijedi i isjecka pa mu se doda prethodno dobro namočen stari kruh (bez kore), malo slanih srdela te prethodno na malo ulja pirjan naribani luk, nasjeckani češnjak i jedno jaje. Sve se dobro izmjesi, a polpete zabrašni i popeče s obje strane na malo masnoće ili (još bolje) na gradelama. |