Sada je čas za zdravu…
Dijetalnu prehranu
60 trikova i recepata da bi smršavjeli pa željenu težinu i zadržali
Namirnice za mršavljenje, zdrava pečenja, lagana jela koja se lako pripremaju…otkrijte u našem velikom dosjeu o svim tajnama mršavljenja.
Prvo, dobre odluke
Značajni principi koje je dobro usvojiti i slijediti ako doista želite ostati vitki.
10 jednostavnih navika da biste izgubili kilograme
- Definitivno napustite sve drastične dijete: na njima je teško duže ostati, a često su hranidbeno nedostatne. Štoviše, poznato je da uzrokuju veći povratak kilograma nego što se izgubilo!
- Dajte si dovoljno vremena da (dobro) smršavite: u svakodnevnom načinu života jednostavno ne možete mjesečno sagorijeti više od 3 do 4 kilograma masnoća. Ako ste u mjesec dana više izgubili, znajte da je to gubitak vode, a ne sala.
- Zadržite ili obnovite uživanje u jelu: psihološki je važno slasno jesti i uživati u okusima na tanjuru jer i time pridonosite uspjehu mršavljenja.
- Neka vrijeme jela bude prijatna stanka pa stoga ne jedite brzo: osjećaj sitosti javlja se nakon 15 do 20 minuta. Ako prebrzo jedete, progutate više nego što vam je potrebno prije nastupa sitosti.
- Neka jela budu zasitna kako od stola ne biste ustali gladni: uvijek možete pojesti više sirovog ili kuhanog povrća a da ne prestupite broj dopuštenih kalorija. Sjetite se i dobrih škrobnih namirnica (riža, leća…).
- Ako volite češće nešto grickati, organizirajte se: priredite si nekoliko sitnih i laganih užina, na primjer, na bazi voća ili s bezmasnim sirom.
- Izbjegavajte preskakivati obroke jer time potičete neodoljivu potrebu da nešto konkretno gricnete. A to je obično premasno i pretjerano kalorično.
- Pijte dovoljno vode,bilo čiste, bilo u obliku toplih ili hladnih biljnih čajeva: voda služi eliminaciji otpadnih tvari i otrova i tome da spriječi nedozvoljeno prekoračenje u jelu.
- Ne okrivljujte se ako pogriješite: bolje da od toga profitirate tako da „prekršaj“ umanjite „juhom od povrća ili jogurtom“ (ili svježi bezmasni kravlji sir) u slijedećem obroku.
- Prisilite se da se više gibate: time potičete bolju eliminaciju viškova masnoća a da mišićna masa ostane ista. Uz to se tako bolje osjećate u svojoj koži jer ste u fizičkoj formi.
Odgovori nutricionista na dva bitna pitanja
Je li istina da svatko ima pravo da teži vitkosti ali da vitkost jednostavno nije svakome lako postići? Zašto?
Na Zapadu se intenzivno proučavaju mehanizmi debljanja jer se pokazuje da je sve više debelih i pretilnih.
A „odgovornog“ nema: ne može se više samo optuživati modne kreatore ili medije, ni prehrambenu industriju, ili, apsurdno, dizala i automobila! Činjenica je da ne trošimo toliko kalorija kao nekad, što bi značilo da trebamo jesti manje, barem što se tiče kalorija. Istodobno, ponuda namirnica i jela nikad nije bila toliko raznovrsna i bogata. U takvim je uvjetima teško ne zaraditi kilogram dva viška!
Koji su preduvjeti da se smršavi kad je to neophodno, a da se ponovno ne udeblja?
Sami smo u neku ruku tvorci svojih kilograma! Možemo odlučiti da ćemo se više gibati i zdravije jesti. Ne kaže li se to jasno i u svim nacionalnim programima o zdravlju? Svi znamo da trebamo jesti manje masno, manje kalorično, raznolikije: poruka nutricionista nije se promijenila već nekoliko desetljeća! Ali da bismo to mogli moramo se hraniti onim što danas imamo na tržištu (onih nekadašnjih namirnica bez dodira kemije jednostavno nema previše na raspolaganju), snalaziti se među tisućama industrijski prerađenih namirnica i izbjeći zamke kraljeva oglašivačke industrije hrane…Ogroman zadatak koji treba svladati kako bismo svoju prehranu doista prilagodili svom načinu života.
Hajdmo obaviti dobru kupovinu
Put do pravilne prehrane za vas i za vašu obitelj,vodi preko tržnice, gdje (gotovo) sve i počinje.
10 savjeta kako da kupite kvalitetnu namirnicu
Uspješna nabava namirnica unosna je i za vašu liniju i za vaš novčanik!
- Sastavite popis onoga što trebate…i ne proširujte ga: to je najbolji način da nešto ne zaboravite ili, s druge strane, ne popustite nepotrebno iskušenju. Najlakše je napraviti tipsku listu za sve potrebne namirnice na kojoj onda unosite promjene prije polaska u kupovinu.
- U kupovinu idite obavezno punog želuca. To vam je već jasno, zar ne? Činite to stoga sistematično: boljeg ste raspoloženja i ne dovodite se u napast da kupite paketić keksa ili nešo slično.
- U dućanu uputite se odmah tamo gdje nešto trebate…i prođite bez zastajkivanja pored polica s mogućim zamamnim namirnicama (slastičarski proizvodi, keksi, sladoled…).
- Koristite besplatnu dostavu u kuću ako je na raspolaganju kad se radi o pakiranim gotovim namirnicama. Tako vam preostaje da jedino obavite kupovinu svježih proizvoda (mliječni proizvodi, povrće,voće…)
- Ako je moguće ne vodite sa sobom svoju djecu. Ako ne može drugačije, povjerite im dužnost da sami u supermarketu nađu određeni proizvod koji vole, a ako znaju čitati, naučite ih da redovito pročitaju naljepnicu…i navikavajte ih na ono što vi odaberete bez pogovora.
- Odabirite kvalitetne proizvode koje ćete jesti s apetitom. Možete ih i kušati, u malim količinama, kako ne biste bili frustrirani.
- Ako baš ne možete izdržati, priuštite si komadić suhomesnatog, sladoled ili voćni kolač…ali samo jednom tjedno!
- Upitajte se je li doista neophodno da svakog tjedna kupujete kekse, čokoladu, kolače s kremom i druge slične namirnice.
- Težite jednostavnosti: kad uglavnom kupujete svježe voće i povrće, ribu i bijelo meso, prirodne bezmasne mliječne proizvode, bezmasne sireve…sigurni ste da ste na pravom putu.
- Što se tiče napitaka: težite prirodnima. Voda i svježe iscjeđeni voćni i povrtni sokovi. Odrecite se gaziranih napitaka čak i kad na njima stoji oznaka „light“. Ne stavljajte ih na stol uz jelo nego ih iznosite samo u specijalnim prilikama.
Ne dopustite da se ponovno uhvatite u zamku: dešifrirajte naljepnice
- Unos kalorija na 100 g ponekad je otisnut masnim slovima…dok je važnija porcija, od 125 g, na primjer: trebate naučiti izračunati koliki je ukupni iznos kalorija u pojedenoj količini.
- Za mliječni proizvod, oznaka „samo „4% masnih tvari“ znači da je proizvod prilično mastan jer mlijeko samo po sebi ne sadrži više od 3,4% masnoće.
- Jogurt s 0% masnoće može biti kaloričniji nego što bi čovjek pomislio ako mu je dodano voće, fruktoza i drugi glucidi.
- Ako je proizvod „bio“ ne znači da je postan: kvaliteta namirnice nije u vezi s njegovom energetskom vrijednošću.
- Kompot bez dodatka šećera može biti jednako kaloričan kao i klasični kompot ako mu je dodan koncentrirani voćni sok.
- Usporedba količina namirnice (meso, povrće…) prisutne u komercijalnom proizvodu (gotova jela, juhe…) s uobičajenim količinama koje se pojedu u jelu pripremljenom kod kuće, može biti poučna. Da biste otkrili čega ima a čega nema u gotovim jelima pažljivo čitajte naljepnicu.
- Lagani keksi po definiciji bi trebali biti manje masni, ali zato često sadrže više drugih sastojaka koji su ponekad jednako kalorični –glucidi. A što se tiče čokolade bez šećera (s poliolima i umjetnim zaslađivačima), bogatija je masnoćama pa stoga i kaloričnija!
- Prisutnost vitamina ili minerala navedena na naljepnici ne znači da je proizvod manje kaloričan.
- Sva ulja sadrže 100% masnoća pa im je i energetska vrijednost jednaka: 90 kalorija na 10 g, što bi činilo sadržaj dviju žličica, i to je tako bez obzira na druge specifične vrijednosti i kvalitete ulja.
- Margarin sadrži istu količinu kalorija kao i maslac samo što je biljnog porijekla. Isto je i s tzv. „dijetetskim“ margarinom (bogatim omega 3, ili s polifenolima). Kod margarina treba na naljepnici tražiti podatak o postotku masnih tvari.
Namirnice za mršavljenje, prije svega
Da biste pripremili lagani obrok, treba znati kako zavarati! Naučite odabrati namirnice koje odgovaraju vašem projektu mršavljenja, ili jednostavnije rečeno, zdravoj prehrani.
10 dobrih odabira za lagane obroke
- „Olakšani“ maslac ili margarin (na 40 % masnih tvari za mazanje na kruh, ili 60% za kuhanje umjesto 82% u uobičajenim proizvodima) što daje i vrlo zadovoljavajuće rezultate.
- Slatko vrhnje s 15% masnih tvari (umjesto 30% u „klasičnom“ vrhnju), ili ono sa samo 8% masnoća za preljeve i umake.
- Lagani sirevi...koji su jednako ukusni kao i „pravi“ sirevi ako bez sira ne možete živjeti. Uzima se minijaturna porcija.
Treba znati: Dosad je na siru trebala biti oznaka postotka masnih tvari na suhi sadržaj sira, tj. kad u siru nema vode. Paradoksalno, camembert s etiketom „45% masnih tvari“ ne unosi više lipida (22,5 g na 100 g) od jedne vrste savojskog sira na kojem stoji „40% masnih tvari“ koji je inače postniji.
Još je teže snaći se među svježim sirevima: bijeli sir s 20% masnih tvari u biti unosi 3,4% masnih tvari na 100 g, a onaj od 40% masnih tvari na 100 g, unosi samo 8 g lipida na 100 g.
Srećom za potrošače, pravila se uskoro mijenjaju. Odsad dalje na naljepnici će pisati stvarna vrijednost masnoća na 100 g sira. Mnogi su proizvođači već počeli s novim označavanjem pa uz stare oznake postotka masnih tvari, označavaju i pravu količinu lipida na 100 g sira.
- Deserti s obranim mlijekom (tipa čokoladna krema ili riža na mlijeku), pripremljeni s obranim ili polumasnim mlijekom, da si povremeno uljepšate život.
- Mljeveno meso oblikovano u pljeskavicu ili hamburger pa smrznuto a sadrži 5% masnih tvari (izbjegavajte one na kojim piše 15%, ili još gore, 20% masnih tvari), ili tražite da vam vaš mesar samelje meso bez masti.
- Bijelo meso – piletina, puretina, pačetina – i komadi kuničevine odlične su vrste mesa bogate bjelančevinama s niskim sadržajem masti.
- Preljevi za salate mogu biti manje kalorični od klasičnih. Od kupovnih navodimo laganu majonezu u tubi koja se zbog pakovanja troši manje nego ona u staklenci.
- Svježe smrznuto povrće bez prethodnog kuhanja za razliku od već preprženih pa smrznutih mješavina povrća za sataraš, španjolsku „poelu“ ili francuski „ratatuj“. Slično je i s raznim povrtnim pireima, na primjer, pire krumpir. Tu je i smrznuta riba i voće. Uvijek čitajte naljepnice kako ne biste kupili smrznuto voće kojem je dodan šećer.
- Povrće pripremljeno za kuhanje, tzv. proizvodi četvrte game (gotove salate pakirane u vrećice, pareno i unaprijed narezano povrće) ako mrzite čišćenje, struganje i ribanje. Takve salate ne mogu, međutim, nadomjestiti sezonsku salatu.
- Gotovi obroci spremni za jelo, pod uvjetom da sadrže kvalitetne namirnice (80 do 100 g mesa ili ribe) i da nisu masni. Kod odabira držite se sljedećih kriterija: ukupni unos bjelančevina od najmanje 18 do 20 g u jednom serviranju, i ukupna količina masnoća ispod te vrijednosti.
Pet prijatelja vaše linija
Bijela riba, bogata bjelančevinama a siromašna masnoćom.
Integralni kruh, daleko razumnije nego kalorični kroasani (croissant) (234 na 100 g, umjesto …410!) a duže smiruje apetit.
Klasični prirodni jogurt od polumasnog mlijeka sa samo 60 kalorija po lončiću, i voćni jogurti s 0% masnih tvari jer ne unose više od 55 kalorija na 100 g (što je manje od 70 kalorija po lončiću).
Jagode i maline, tako mirisavog okusa…i divno lagane (45 kalorija u košarici od 125 g!).
Obična ili gazirana voda jer je namirnica s 0 kalorija bez prirodnih ili umjetnih aditiva!
U sljedećem nastavku: I konačno, zdrava kuhinja