Piše: Ivana Cesarec
(Fotolia)
Juhe i variva odlični su i lakoprobavljivi obroci
S vremena na vrijeme, naročito nakon razdoblja obilnog jedenja (u kombinaciji s premalo kretanja), trebalo bi pomoći organizmu da se oslobodi nakupljenih otrova i štetnih tvari, savjetuju stručnjaci. Stoga je, barem jednom u šest mjeseci, preporučljivo provesti detoksikacijsku dijetu u trajanju od tri do sedam dana. Osnovna - trodnevna detoks dijeta omogućuje organizmu da se odmori od teške hrane i odlična je priprema za dugoročno usvajanje zdravijih prehrambenih navika. Tijelo će se ipak kvalitetnije i temeljitije oporaviti priuštite li mu djelotvornu sedmodnevnu kuru čišćenja. Jelovnik bi se toga tjedna trebao zasnivati ponajviše na sezonskom voću i povrću. Bogate vrijednim netopivim vlaknom - pektinom, jabuke snižavaju kolesterol, reguliraju probavu i pročišćavaju krvožilni sustav. Grejp, također bogat pektinom, izaziva osjećaj sitosti, a zbog visokog udjela kalija ima odličan diuretski učinak (pospješuje izlučivanje suviška vode iz tijela). Od povrća se posebno preporučaju zelena salata, zelje, cikla, celer, rajčica, crvena paprika i mrkva. Vrlo su važne žitarice (ječam, heljda, proso, raž), kao i nemasni mliječni proizvodi, riba i bijelo meso. Za vrijeme detoksikacije najvažnije je pridržavati se jednostavnih, no učinkovitih pravila. U prvoj polovici dana tijelu je potrebna energija pa je prijepodne rezervirano za ugljikohidrate. Tijekom podneva i večeri poželjno je jesti proteine (ribu, meso peradi).
JUHE I VARIVA
Kao lagani i okrepljujući obroci, posebno mjesto u detoksikaciji zauzimaju juhe i variva. Ovi lakoprobavljivi obroci mogu se kombinirati s gotovo svim preporučenim namirnicama. Osobito su dobre uz povrće, koje je dopušteno jesti tijekom cijeloga dana. Raznolike salate ojačat će organizam i očistiti ga od otrova. Začinite ih kvalitetnim maslinovim uljem ili limunovim sokom.
PRIMJER JELOVNIKA:
Čaša mlake vode.
Doručak: šalica zobenih pahuljica s amarantom i 2 dl jogurta, zeleni čaj s limunom.
Ručak: skuša s grilla (250 g), kuhani krumpir (kockice) s maslinovim uljem, salata od matovilca, rukola, limun.
Užina: voćna salata (kivi, jabuka, naranča), čaj od koprive.
Večera: salata od tune, zelena salata, rukola, rajčica, maslinovo ulje, češnjak, limun, tuna u salamunri, čaj od maslačka.
Voće se ne preporučuje jesti iza glavnoga jela, nego barem dva sata nakon njega (kao zaseban obrok). Za detoksikaciju su ponajbolji: jabuke, limun, ananas i grožđe.
SAVJET:
Sandra Marić, dipl. nutricionist, Multipower, Atlantic Trade
Detoksikacijska dijeta ne smije uključivati izgladnjivanje niti preskakanje obroka. Najvažniji je odabir namirnica (malomasno, svježe, sezonsko), njihova kombinacija i količina pojedene hrane. U uklanjanju otrova, prije svega, sudjeluju bubrezi, jetra i crijeva, stoga im je neophodan povremeni oporavak. Detoksikacija je dobra i za mentalno zdravlje - smanjuje tjeskobu kao posljedicu prekomjerna stresa. U vrijeme detoksikacije preporučujem jesti laganu hranu, sirovo, kuhano, odnosno pirjano ili svježe naribano. Bitno je potaknuti izlučivanje urina, pročišćavanje jetre i čišćenje crijeva. Treba jesti zeleno lisnato (rukola, radič, raštika) te korjenasto povrće (krastavci, mrkva, koraba, celer). Izbjegava se unos namirnica animalnog porijekla. Ova dijeta uspješno pročišćava organizam, potiče metabolizam i jača imunitet, no dugoročno dovodi do pada imuniteta i pojave raznih oboljenja. Stoga se treba pridržavati pravila.