Znamo da Gani obožava ćufte, da će Kerem svaku poslovnu večeru zasladiti baklavom, a upravo smo vidjeli i kako Nadida mijesi burek, a Mihriban je za Benu skuhala sarmice. Iznenadite i vi svoje ukućane turskim specijalitetima iz 1001 noći!
S popularnošću sapunice 1001 noć rastu nam i zazubice za specijalitetima kojima se slade. Pogotovo što su turska jela ostavila veliki trag u Bosni, a ti su nam okusi tako bliski. Kako turskog restorana u Hrvatskoj nema, recepte smo potražili u dva nacionalna bosanska restorana: zagrebačkoj Sofri i Goosphrabi. Po recept za bamiju ipak smo do Sarajeva, gdje nam ih je pripremio Nermin Hodžić, direktor hrane i pića sarajevske Radon Plaze, potpredsjednik Udruženja kuhara BiH.
Tanjuri istambulskih zvijezda prepuni su i morske ribe, koja se u Bosni ne priprema na taj način, ali je zato vrlo slično pripremaju u susjednoj morskoj Grčkoj, a oko nekih se specijaliteta čak i spore čiji su izvorno, poput kadaifa, baklave. Stoga smo po morske recepte skočili u grčki restoran u Zagrebu “Hellas“, čji je chef Dejan Todorovski, inač Makedonac, čsto bio u Turskoj pa nam je otkrio njihove nacionalne specijalitete. Kao i to da nas čka jošsedam turskih sapunica koje su oni većodgledali, a za čjeg su emitiranja ulice bile prazne baškao da je policijski sat. Nemate li vremena kuhati sami, svi oni ć vas rado ugostiti!
ŽITARICE: Temeljem turske kuhinje smatra se tijesto od pšeničnog brašna za neizbježni ekmek (bijeli kruh), pide (lepinje), simit (perec sa sezamom), manti (tijesto) i yufku (lisnato tijesto), od kojeg se rade sjajni burek i paštete svih veličina punjene sirom, ribom, mesom ili povrćem. Manti su pak svici od tijesta punjeni mesom. Jedu se uz puno jogurta s češnjakom i žlicom topljenog maslaca s paprikom. Uz kruh i tijesto, od velikog je značenja pilav od riže ili bulgur pšenice. Riža se priprema u mnogo varijanti. Poslužuje se hladna ili topla, a ovisno o načinu pripreme služi kao prilog uz meso ili kao glavno jelo.
MESO: Meso se u pravilu koristi u malim količinama. Čak i kod kebaba najveći dio čine pide zajedno s prilogom od povrća i jogurtom. Iako je nama na zapadu poznat samo šiš kebab i doner kebab, kebab je zapravo skupni naziv za brojna jela od mesa. Jedinstven okus svih vrsta kebaba potječe od kvalitetnog mesa ovaca i teladi uzgojenih u prirodnim uvjetima. Kofte (ćufte) se pak pripremaju se od mljevenog mesa i ribanog luka.
PLODOVI MORA: Okružena sa četiri morima, Turska je pravi raj za plodove mora, a stanovništvo s obale majstorski ih priprema. Najbolja se riba jede zimi, kad mnoge vrste iz Crnog mora sele u toplije vode i u tom razdoblju dosežu idealnu lovnu veličinu. Najpoznatija je i najomiljenija turska riba crnomorska srdela hamsi. Roka - aromatična rukola i tere (vrsta loćike) pokapane limunovim sokom nezaobilazan su dodatak svim vrstama ribe.
POVRĆE: Povrće se najčešće priprema tako da se lagano kuha u vlastitom soku zajedno s rajčicom i lukom uz dodatak malo biljnog ulja ili maslaca, a vodeće mjesto zauzima patlidžan. Skupni naziv za punjeno povrće je dolma, a pripremaju se dvije vrste: punjene rižom pripremaju s maslinovim uljem i jedu se hladne kao predjelo, dok su dolme punjene mesom glavno jelo i jedu se uglavnom s jogurtom. Sve vrste povrća koje se mogu puniti ili ih se može zavijati u listove mogu se koristiti za pripremu dolmi. Ipak, paprika punjena rižom smatra se kraljicom svih dolmi
Izvor: Jutarni list