| Piše: Nika Borovac
Kod vrlo svježeg jaja žumance je loptasto, izbočeno i čvrsto, okruženo gustim bjelancem kao prstenom. A svježinu jaja možete testirati i prije razbijanja ako ga položite u čašu sa 10 g soli na 100 ml vode. Ako potone na dno jaje je svježe, a jaje staro tjedan dana uspravit će se zaobljenim dijelom nagore. Pliva li na površini vode, ima veliku zračnu komoricu, što znači da može biti staro i nekoliko mjeseci. Tvrdo kuhana jaja mogu se nadjenuti, poslužiti kao predjelo ili prilog hladnim jelima. Jaja se kuhaju u hladnoj vodi, a vrijeme kuhanja se računa čim voda zakuha: četiri minute za meko i deset za tvrdo. Ne smiju se predugo kuhati jer oslobađa sumporovodik, što izaziva loš miris. Nakon kuhanja jaja je dobro isprati hladnom vodom jer se tada ona lakše ljušte. Kuhani bjelanjak može se nadijevati smjesom od žumanca, začina i sira, a zatim se jaje, prema želji, uvalja u brašno i ispoha. Jer, baš kao što opjevana Nadalina zna, načini pripreme jaja su bezbrojni. Poširana jaja oplemenjuju juhe i salate, a poslužuju se i na hrskavom kruhu.
Jaja se razbiju i kuhaju u vodi s malo octa (kako se jaje ne bi zgrušalo) u širokoj posudi. Prije posluživanja odrežite neravne rubove i jaja zagrijte u vrućoj malo posoljenoj vodi. Jaja daju kremama gustoću, a neizostavni su sastojci tijesta za prženje i ukusnih nabujaka. Od kuhanih jaja pravi se i majoneza, što je garancija protiv salmonele. Žumanca se dobro izmiješaju uz postupno dodavanje maslinova ulja i soli, papra, češnjaka itd.
Svežanj divljih šparoga najprije očistite pa kuhajte u vodi dok ne omekšaju te narežite na kolutiće. Na kockice narežite 15 dag pršuta. Na zagrijanom maslinovom ulju najprije popržite pršut a potom i šparoge te umiješajte šest jaja. Pržite uz lagano miješanje dok se jaja ne stvrdnu, posolite i popaprite. Poslužite toplo.
>>Žumancem se zgušnjavaju juhe i umaci, a snijeg od bjelanca čini jelo rahlim i čvršćim, primjerice nabujke. Kuhana jaja oksidiraju na metalnim posudama, pa ih je najbolje poslužiti na staklu ili porculanu.