Bubuljice u mojim godinama?
Ako vam se odjednom poslije četrdesete pokvari ten, vaš će vam liječnik reći da je to od stresa.
Bez obzira koliko ste stari, akne su uvijek problem. Ipak je drugačije u tinejdžersko doba kad i sve vaše vršnjakinje više manje imaju akne. Radujete se da će one nestati sa zrelijim dobom te će vaša koža biti sjajna i glatka. A kad vam se onda, u zrelo doba, odjednom uz prve bore pojave još i bubuljice i prištići, nije čudo da se zabrinete što se to događa. A to je sve češća pojava u žena. Dva su tipa akni koje se pojavljuju poslije tridesete. Prva je klasična akna, a druga je akna rosacea.
Klasična akna...
...jednostavno je bubuljica bilo gdje na licu iako najčešće u T-zoni (čelo, nos, brada). Zna se pojaviti i na grudima.
Glavni uzrok tog tipa akni je pojačano lučenje loja, ulja koje proizvode lojne žlijezde u koži. Uz to ide i pojačano lučenje keratina, vlaknastog proteina koji stvara koža, pa zajedno, to vodi začepljenju pora (crnim bubuljicama). Keratin zatvara prolaz loju koji onda bubri u lojnicama. Slijedi infekcija bakterijama i razvoj bolnih bubuljica.
Kod mlađih osoba, višak loja varira ovisno o fluktuaciji spolnih hormona. Glavni je krivac testosteron, koji jednako proizvode i muškarci i žene. Kod žena i progesteron igra ulogu te je odgovoran za prištiće i bubuljice koji se pojavljuju nekoliko dana prije mjesečnice.
Pretjerano visoke razine hormona kod starijih žena mogu izazvati pojavu akni, pogotovo kod onih koje imaju policistične jajnike, tj. povišene doze testosterona. Pojavi akni pogoduju i kontracepcijske pilule koje sadrže veće doze progesterona.
Kod mnogih starijih žena, međutim, nisu horomoni ti koji izazivaju pojavu akni nego stres. Stres potiče lučenje testosterona iz adrenalinskih žlijezda, a zadnja istraživanja provedena u Njemačkoj, pokazuju da povišene doze kortiko-trofinsko oslobađajućeg hormona, do čega dolazi tijekom stresa, mogu isti tako izravno utjecati na pojačano lučenje loja. Može biti da smatrate da se još uvijek dobro nosite sa svim obavezama posla, vođenja domaćinstva i podizanja obitelji, ali te bubuljice na licu pokazuju da pretjerujete s obavezama.
Kako se uhvatiti u koštac s problemom
Akne možete liječiti kremama i losionima - većinu sredstva možete kupiti u svakoj ljekarni - koje smanjuju pretjerano lučenje i čiste začepljene pore. Na zrelijoj koži upotrebljavajte ih oprezno jer mogu izazvati sušenje kože i ljuskanje. Kreme u kojima su retinoidi, kao na primjer Retin-A (može se dobiti na recept kod liječnika opće prakse), djelotvorne su jer potiču ljuskanje a s time i ublažavanje borica. Dugotrajnijom upotrebom možete odstraniti tamnije mrlje uzrokovane sunčanjem. Mogu se primjeniti i antibiotici protiv dubinskih bolnih akni. A žene koje koriste pilulu s progesteronom možda će razmisliti o nekoj drugoj vrsti kontracepcije.
Poslije 50. godine, akne se najčešće javljaju kod žena koje imaju masnu kožu po sredini lica a sa strane suhu. Proizvodi namijenjeni kombiniranoj koži više ih ne mogu zadovoljiti jer nisu dovoljno hidratantni pa je dobro imati dvije vrste krema - jedna za masnu a druga za suhu kožu. Vodite računa da uvijek na predjelima akni nosite osnovu bez masnoće.
Potpuniju promjenu kože međutim ipak može donijeti samo promjena načina života. To znači, uhvatiti se u koštac s izvorom stresa, usporiti tempo života i priuštiti si više tjelovježbe i sna. Iako pomfrit i čokolada ne uzrokuju pojavu bubuljica, dobro je izbaciti ih iz prehrane jer ipak utječu na zdravlje kože. Zamijenite ih svježim voćem i povrćem te prestanite pušiti i piti alkohol kako biste kožu doveli u red.
Rosacea...
...se javlja samo na obrazima i nosu. Javlja se uglavnom u dobi između 30 i 55 godina a počinje s valunzima često nakon što ste pojeli nešto jako začinjeno, pili alkohol ili se sunčali. Kako se rosacea razvija, koža postane crvena i podbuhla, razvijaju se bijeli ili žuti prištići zajedno s vidljivim krvnim sudovima. Koža može peckati, biti upaljena ili svrbjeti, a i oči mogu svrbjeti. Gel od metronidazola ili tablete tetraciklina obično su vrlo djelotvorne. Tretman traje najmanje tri mjeseca a može se i ponoviti ako se rosacea ponovo javi. Koža se vraća normali ali je za to potrebno dugo vremena - od pet do 10 godina.