Japanke poludjele za banana dijetom
Piše: Đenada Kučković
Foto: Corbis
Iako nam se može činiti da u Japanu samo sumo-borci imaju visok indeks tjelesne mase, ta je nacija doslovno opsjednuta dijetama i mršavošću. Japanske učenice i modne žrtve opsjednute Harajuku stilom, uličnom modom nazvanom po kvartu u Tokiju, i veličinu XS smatraju prevelikom i ne propuštaju priliku da isprobaju svaku novu dijetu.
Dijete koje obećavaju brz i velik gubitak kilograma u Zemlji Izlazećeg Sunca popularnije su nego na zapadu, ali imaju japanski štih. Za razliku od prošlih tamošnjih masovno prihvaćenih planova za mršavljenje koji su praznili police trgovina, poput dijete s fementiranim sojinim zrnima ili one kod koje se u jela dodaje agar, želatina proizvedena iz morskih algi, tretnutna hit-dijeta s bananama polako se počela širiti i na zapad.
Pomama za žutim voćem u Japanu je nastala kada je na lokalnoj tokijskoj TV postaji prikazan prilog o opernoj pjevačici i glumici Kumiko Mori, koja je izgubila više od sedam kilograma u šest tjedana zahvaljujući “asa banana-dijeti”. Police su se ispraznile, iščekivalo se nove pošiljke...
Novinari Japan Timesa raspitali su se kod trgovaca i uvoznika i utvrdili da prodaja banana stalno raste još od proljeća, a u protekla tri mjeseca potražnja je porasla 27 posto u odnosu na prošlu godinu. Banane su se odlično prodavale čak i tijekom ljeta, kad idu znatno slabije jer je na tržištu mnogo drugog, sočnijeg sezonskog voća.
Širenje internetom
- Banana u trgovinama nema zbog te popularne dijete, a mi ih, bez obzira na potražnju ne možemo uvesti istog trena jer im treba 10 do 15 mjeseci da narastu - izjavila je za The Japan Times je predstavnica tvrtke koja to voće uvozi uglavnom s Filipina.
“Asa banana-dijeta” ili “jutarnja banana-dijeta” djelo je Hitoshija Watanabea, koji je studirao preventivnu medicinu u Tokiju i njegove supruge Sumiko, farmaceutkinje. Dijetu su osmislili još 2006. godine, želeći “probuditi uspavani metabolizam”, a kada je Hitoshi smršavio 16 kilograma, odlučili su iskustvo podijeliti sa svima koji ga žele čuti. “Tajnu” uspjeha iznijeli su na popularnim internet stranicama Mixi, koje su nešto poput japanskog Facebooka ili mySpacea.
Poput Pepeljuge
Priča se proširila preko te web zajednice, koja broji više od 11 milijuna članova. Brzo je dospjela i do medija, a kada su je počeli promovirati poznati, poput Kumiko Mori, banane su postale dragocjena roba. Nastavak priče je logičan - Watanabeovi su početkom godine izdali i knjigu, priručnik o mršavljenju uz banane koji je dosad prodan u 730.000 primjeraka, a preveden je i objavljen u Južnoj Koreji i na Tajvanu.
U biti, ova je dijeta jednostavna koliko i guljenje banane. Za doručak možete pojesti banana koliko želite i uz to popiti čašu, dvije vode sobne temperature. Nakon toga, možete jesti što god želite, za ručak, večeru i međuobroke, ali nikako nakon 20 sati. Restrikcija je malo - nema sladoleda i mliječnih prozivoda, alkohola, kao ni deserta nakon obroka. Jedini napitak koji smijete piti kad god poželite je voda, i to ona sobne temperature. Sredinom poslijepodneva možete pojesti nešto slatko.
Postoji još jedno vrlo važno pravilo asa banana dijete: svake, baš svake večeri morate se poput Pepeljuge vratiti kući do ponoći i odmah leći. Naime, istraživanja su pokazala da nedostatak sna vodi prejedanju, a u konačnici pretilosti.
No, jesti što god želite za ručak, večeru i međuobroke nije dobar recept za gubljenje kilograma, smatra dr. Vesna Gorički, koja se već godinama u svojoj ordinaciji bavi liječenjem debljine, a zamolili smo je da za Jutarnji prokomentira japansku hit-dijetu.
- Ne slažem se da se tijekom dana može jesti baš sve i neograničeno i uspješno mršaviti. Morate kontrolirati kalorije - tumači dr. Gorički.
Zasigurno zdrav i dobar savjet za sve koji žele ostati vitki je staro pravilo da ne bi trebalo jesti nakon 20 sati. Dakako, nema tu nekog čuda - bez obzira na doba dana važno je koliko kalorija unesemo i koliko ih potrošimo. A baš smo navečer najskloniji nekontrolirano grickati pred televizorom ili u društvu, što je dobro izbjeći. No, i tu dr. Gorički ima primjedbu: - Svakako je dobro ne jesti prije spavanja, ali ja bih tu granicu pomaknula na dva do tri sata prije spavanja. Danas živimo malo drugačije, pa je dobro kada si možemo prilagoditi neke stvari.
Ništa bez vježbanje
Uz primjedbu da je monotono svako jutro jesti banane, dr. Gorički dodaje da, iako su one zdrave, a među ostalim sadrže i triptofan koji se u tijelu pretvara u serotonin, hormon dobrog raspoloženja, banane se ne preporučuju osobama koje imaju povišene trigliceride. A to je često kod onih koji žele smršavjeti.
Dijetalcima je zapela za oko i činjenica da tvorci tog plana mršavljenja ne inzistiraju na vježbanju (što ne odobrava ni jedan stručnjak za liječenje debljine). Točnije, preporučuju vježbanje ako želite vježbati, a i tada bi trebalo biti što manje stresno i naporno.
- Tjelesna aktivnost izuzetno je važna. Svojim pacijentima u početku dijete, posebice ako trebaju mnogo smršavjeti, preporučujem lagano zagrijavanje i hodanje. Kako mršavimo, tako treba povećavati i intenzitet vježbe. U svakom slučaju, bez tjelesne aktivnosti gotovo je nemoguće smršavjeti i zadržati postignutu težinu, utoliko je ova dijeta loša - komentira dr. Gorički.
Nekoliko je objašnjenja zašto banane potiču gubitak kilograma iako pripadaju među voće s popriličnim brojem kalorija. Voćka srednje veličine ima između 90 i 100 kalorija. Jedna teorija, primjerice, tvrdi da određeni enzimi u bananama ubrzavaju probavu i eliminaciju, što uzrokuje brz gubitak tjelesne težine (naglo mršavljenje još je jedno veliko “ne” u preporukama stručnjaka za debljinu).
Činjenica jest da namirnice bogate vlaknima (a u bananama ih ima) brže prolaze kroz probavni sustav i ne mogu se potpuno apsorbirati, pa tako uštedite par kalorija. No, to nikako nije dovoljno da izazove revoluciju u industriji mršavljenja i krizu u trgovini voćem.
Još dva, tri mjeseca
Još je jedno svojstvo banana koje ih čini vrlo korisnom namirnicom iako ne nužno dijetalnom. One su izuzetno bogate fruktooligosaharidima, prebiotskim tvarima koje pomažu probiotskim ili tzv. dobrim bakterijama u crijevima izuzetno bitnim za opće dobro zdravlje, posebice imunitet i probavu.
Druga se teorija usredotočuje na tzv. rezistentni škrob, vlakna koja bi trebala potaknuti sitost i pojačati topljenje masnog tkiva. Takvog škroba ima prirodno u ugljikohidratnim namirnicama poput zelenih banana (što su zrelije sadržaj je manji), krumpira, žitarica i mahunarki, no samo kada ih jedete hladne. Rezistentni se škrob ne prerađuje u tankom crijevu, gdje se događa većina probavnog procesa, nego prelazi nepromijenjen u debelo crijevo.
Studije su pokazale da neprobavljiva vlakna mogu blokirati razlaganje dijela ugljikohidrata, no opet - banane sadrže malo vlakana - dva do četiri grama, što se po nutricionističkim mjerilima smatra “dobrim” izvorom vlakana. Kao i sve drugo voće, one su dio zdrave prehrane i razumnih dijetalnih planova, no nemaju nikakvo specijalno mjesto kao poticatelji mršavljenja.
Priču o najnovijoj hit-dijeti, zbog koje zapadnjaci već spremaju zalihe banana, možda najbolje zaključuje Tomoyuki Horiuchi, direktor jedne od najvećih japanskih veleprodaja voća i povrća. On, na temelju prijašnjih trgovačkih iskustava s različitim dijetalnim hitovima, banana-dijeti ne daje duži rok trajanja, možda još dva, tri mjeseca. I zato, objasnio je novinarima, njegova tvrtka neće srljati u nabavu enormnih količina žutog ploda da ne bi završila s golemim viškom banana na skladištu.
www.jutarnji.hr