Anemija
Umorni, blijedi, iscjeđeni? Osjećate li se često tako, moguće je da patite od anemije – pomanjkanja željeza u krvi. Srećom, lako se liječi pa ste brzo natrag u formi
Većina se žena prije ili kasnije osjeća loše i umorno. Radimo, podižemo djecu, vodimo kućanstvo – a da ni ne spominjemo održavanje bračne veze i društvenog života – što sve uzima svoj danak. Ali ako ste stalno bez energije i volje, možda ste žrtva anemije – pomanjkanja željeza u krvi – stanja koje najviše pogađa žene u dobi od 16 do 44 godine. Žene su sklonije anemiji nego muškarci jer redovito gube krv u mjesečnici ili kod poroda.
Što je anemija?
Do anemije dolazi kad broj crvenih krvnih zrnaca ili količina hemoglobina – crvenog pigmenta u crvenim krvnim zrncima – padne ispod normale. Hemoglobin nosi kisik iz pluća u cijelo tijelo, pa ako nema dovoljno hemoglobina, stanice ne dobivaju dovoljnu količinu kisika te se javljaju simptomi anemije.
Kakvi su znaci?
Javlja se neprestani umor i bezvoljnost; osoba ne može do daha ni pri najmanjem naporu, nema energije, a zna patiti od glavobolje i vrtoglavice. Javljaju se srčane palpitacije (ubrzano kucanje srca) jer srce se mora napinjati da bi nadoknadilo potrebe tijela za kisikom. Koža je obično blijeda. Znaci se javljaju sporo i postupno pa većina bolesnika ni ne zna što im je dok ih umor i slabost sasvim ne obuzmu.
Koji su uzroci?
Mnogo je uzroka anemije, ali najčešći je pomanjkanje željeza u krvi koje je neophodno za stvaranje hemoglobina. Iako su za stvaranje crvenih krvnih zrnaca potrebni i drugi sastojci – vitamin B12 i C a zatim i folična kiselina – željezo je ipak najvažnije. Tijelo samo ne stvara željezo nego ga izvlači iz zaliha na raspolaganju: crvena krvna zrnca umiru nakon oko 120 dana života, a željezo iz njih vraća se u koštanu srž odakle se ponovno crpi i koristi za proizvodnju novih crvenih krvnih zrnaca. Nema li u tijelu dovoljno željeza, zalihe se pretjerano iscrpe, ne proizvodi se dovoljno crvenih krvnih zrnaca pa se javlja anemija.
Kod žena mjesečnice su najčešći uzrok gubitka željeza. Dugotrajna krvarenja iz nosa, krvarenje iz hemeroida ili čira na želucu također izazivaju anemiju. Tu su i drugi rizici: gubitak krvi u nesreći, porodu ili operaciji, bolesti tankog crijeva (kolike ili kronova bolest) mogu ograničiti sposobnost tijela da upije potrebno željezo te tako izazvati anemiju.
Koliko vam je željeza potrebno?
Istraživanja pokazuju da, u prosjeku, odrasla žena dobiva dnevno 10,5 mg željeza iz hrane što je daleko ispod njezinih dnevnih potreba od 14,8 mg. Oko 90 posto žena dobro funkcionira s 14,8 mg ali onih preostalih 10 posto možda treba više naročito tijekom pojačanih mjesečnica.
Najbolji izvor željeza su iznutrice – jetra i bubrezi i proizvodi od tih sirovina. Drugi dobri izvori su crveno meso, masna riba, žumanjak, kruh, zeleno povrće, mahunarke, orasi, sušeno voće i žitne pahuljice (cerealije). U većini hrane životinjskog porijekla željezo je u obliku haem, a takvog ga tijelo lako upija. Nešto je teže sa željezom iz žumanjka i povrća jer je u njima u tz. non-haem obliku. Dobro je to što vitamin C potiče apsorpciju tog non-haem oblika željeza. Stoga treba uzimati hranu bogatu vitaminom C kao što je, na primjer, nezaslađeni narančin sok uz doručak od žitarica. Međutim, tanin iz čaja i fitati iz mekinja smanjuju apsorpciju željeza u obliku non-haem pa ih stoga ne treba konzumirati istodobno sa sokom naranče.
Dijagnoza
Osjećate li da biste mogli imati anemiju, obratite se liječniku kako biste obavili analizu krvi. Nalazi će pokazati broj i kvalitetu različitih krvnih zrnaca. Ako rezultati pokažu da nemate dovoljno željeza u krvi, napravit ćete novi test koji će pokazati količinu feritina u krvi – bjelančevine u kojoj se pohranjuje željezo.
Kako se liječi?
Ako je vaša anemija rezultat loše prehrane, jest ćete više hrane bogate željezom i vitaminom C. Uz to ćete uzimati željezo u tabletama kako biste obnovili potrošene zalihe.
Ako je gubitak zbog krvarenja – mjesečnica, hemeroidi, krvarenje iz nosa – liječnik će predložiti način liječenja. Mjesečnica se, na primjer, sređuje određenim lijekovima, a krvarenje iz nosa spaljivanjem ranice. Ako uzrok anemije nije jasan, obavit ćete niz dodatnih pretraga. U međuvremenu ćete dobiti na recept kuru tableta sa željezom kako biste nadoknadili izgubljene zalihe. U većini slučajeva, kad se riješi osnovni problem, anemija se gubi nakon kure tabletama željeza.
Simptomi na prvi pogled
· Trajni umor i bezvoljnost
· Glavobolje
· Ubrzano kucanje srca
· Zadihanost pri najmanjem naporu
· Slabost i letargija
· Krajnji umor nakon vježbanja
· Osjećaj praznine u glavi i vrtoglavica
· Blijedoća
· Glatki, bolni jezik
· Lomljivi, plosnati nokti
Izvori željeza
Hrana Željezo u mg
Janjeća jetra 10
Mekinje 8
Sardine u umaku od rajčice (limenka od 125 g) 5,8
Odrezak govedine od stražnjeg dijela sa žara 5,3
Chilli con carne (bez riže) 4,8
Grah (limenka od 200 g) 4
Burek s mesom 3,7
Sleđ u umaku od rajčice (limenka od 125 g) 3,4
Umak bolognese 3,4
Cjeloviti špageti 3,1
Crvena leća 2,9
Pečeni grah (limenka od 200 g) 2,8
Kukuruzne pahuljice (cornflakes) 2,7
Goveđi odrezak 2,3
Janjeći odrezak 1,5
Špinat 1,5
1 Weetabix 1,5
1 svinjski kotlet 1,4
1 beefburger 1,4
5 sušenih marelica 1,4
Svinjski odrezak 1,2
1 jaje 1,1
Prženi kikiriki (50g) 1,1
1 kriška cjelovitog kruha 1
5 suhih šljiva 1
Može li vegetarijanska prehrana izazvati anemiju?
Često se smatra da su vegetarijanci skloni anemiji jer ne jedu crveno meso koje je dobar izvor željeza. Ali, prema proučavanjima provedenima na skupinama vegetarijanaca, pokazalo je da se vegetarijanci, koji se uravnoteženo hrane, ne trebaju brinuti. Dapače, proučavanja pokazuju da vegetarijanci imaju dovoljne količine željeza u krvi, a da im je hemoglobin iste kvalitete kao i kod mesojeda. Vegetarijanci pate od anemije samo onda kad ne uzimaju dovoljno biljne hrane koja sadrži željezo kao, na primjer, zeleno povrće, jaja, cjeloviti kruh i obogaćene cerealije. Ako ste vegetarijanac, nastojite jesti dovoljno voća i povrća bogatih vitaminom C koji potiče bolju apsorpciju željeza u obliku non-haem.