ANANAS – čudesno voće
Kristofor Kolumbo otkrio je ananas u 15. stoljeću pa su tadašnji mornari brzo prihvatili ovo bodljikavo voće da ih štiti od skrobuta, oblika pomanjkanja vitamina C u organizmu. Ali vitamin C nije jedini zdravi sastojak koji se nalazi u ananasu. Osim tog bitnog vitamina, ananas obiluje vlaknastim tvarima i mineralom manganom koji je neophodan za čvrste kosti.
Sređuje želudac
Nutricionisti vjeruju da sastojak ananasa - bromelain - potiče dobru probavu. Bromelain je proteolitički encim što znači da može probavljati bjelančevine. Ako ananas jedete odmah poslije obroka, pomoći će želucu da razloži bjelančevine na aminokiseline. Želite li prirodniji pristup bolesti i ublažavanju bola, probajte ovo vrijedno voće. Bromelain je i jaki prirodni protuupalni čimbenik a djeluje bez ikakvih popratnih posljedica. Odličan je za ublažavanje artritičnih bolova. Neki su pacijenti, zahvaljujući ananasu, smanjili inače visoke doze kortikosteroida, jer ananas potiče splašnjavanje oteklina i boli u artritičnim zglobovima čime se postiže bolja pokretljivost tijela.
Istraživači na britanskom sveučilištu Reading otkrili su da ananas odlično djeluje protiv bolova u koljenima. Članak o tome objavljen je u prosinačkom broju Phytomedicine, gdje su pokazali da bromelain blagotvorno djeluje na koljena i na cijelo tijelo.
Bromelain se izvlači iz stapke ananasa a djelovanje mu je ciljano na ograničavanje lučenja kemikalija koje uzrokuju bol i oticanje. Taj encim pomaže pri rastapanju fibrina, jedne bjelančevine povezane sa zadržavanjem tekućine u tijelu.
Bromelain isto tako potiče brže zarastanje rana pa ga sportaši često koriste pri sportskim povredama - bolnim mišićima, istegnućima i uganućima. Zato se i događa da boksač radije na modricu oko oka stavi krišku svježeg ananasa umjesto sirovog goveđeg odreska.
Bromelain je manje poznato sredstvo protiv hunjavice i bronhitisa jer snižava gustoću bronhijalnog iscjedka. Pritom podržava i potiče bolje djelovanje antibiotika. Neka istraživanja ukazuju na to da bi se u nekim slučajevima upala bromelain mogao koristiti umjesto antibiotika. Odlučite li se uzimati bromelain kao dodatak vašim regularnim lijekovima, obavijestite o tome svoga liječnika kako biste odredili idealnu dozu.
Ananas pomaže kod...
· Bromelain se koristi protiv niza bolesti uključujući i srčane bolesti, artritis i upale gornjeg dišnog trakta.
· Zahvaljujući snažnom protuupalnom djelovanju, bromelain je odlično sredstvo za brže uklanjanje postoperativnog otoka.
· Ananasi su dobri za zdravlje ustiju i ždrijela. Proučavanje na State University u Buffalou, SAD, pokazalo je da vitamin C ublažava bolesti desni i paradentozu.
· Kako bromelain potiče rastvaranje i probavu bjelančevina slično kako to obavljaju gastrički sokovi u želucu, može se koristiti za ublažavanje bolova u želucu, protiv proljeva i pomanjkanja apetita.
· Ananas sadrži alfahidroksilne kiseline koje ublažavaju bore na licu i potiču bržu obnovu površinskih stanica kože. Stoga se ananas često dodaje maskama za lice jer koži daje potrebnu vlagu.
Svježe je najbolje
Bromelain potiče brže zarastanje rana i dobar je kod sportskih povreda kao što su to bolni mišići, uganuća i istegnuća.
Znamo da ananas ne kupujete jednom tjedno samo zato što se teško guli i reže na komade ili kriške. Stoga naučite kako se nositi s ovim bodljikavim voćem. Jednostavno odsjecite vrh ananasa, prepolovite ga po visini pa još jednom, tj. na četvrtine. Odstranite srce ploda, ogulite koru i narežite na komadiće za svježu voćnu salatu. Ostane li vam nešto ovog voća, zabodite čačkalicu u svaki komadić, stavite u vrećicu i zamrznite. Dajte djeci da se slade kad poželite.
Najbolje je plod odmah svjež pojesti jer tada ima najviše ljekovitih svojstva. Ne treba ni spominjati da se nažalost najveći dio bromelaina izgubi u procesu kuhanja ananasa za konzerviranje. Svježi ananas će biti okrugli plod sa zelenim lišćem. Je li dovoljno zreo, najbolje ćete otkriti njuhom pa dopustite nosu da vas vodi pri odabiru. Fini, slatkasti miris znak je kvalitete. Ne kupujte ananas koji ima loš miris, tamne mrlje ili meka područja na površini kore. Ne možemo si uvijek priuštiti svježi ananas ali zato možete nabaviti koncentrirani bromelain u tabletama u dućanima zdrave hrane. Ako ga ne koristite za poticanje probave, bromelain je najbolje uzimati između obroka kako biste maksimalno iskoristili njegove odlične osobine.