Tjestenina je toliko uobičajena u našoj kuhinji, da više ni ne možemo reći da je to talijansko jelo nego domaće. A i na Pauzi su razne tjestenine jedno od najnaručivanijih jela.
Kako bismo bolje upoznali ovu svestranu namirnicu donosimo vam nekoliko manje poznatih činjenica o tjestenini:
1. Koliko god da se kod nas pojede tjestenine, točnije 9 kg godišnje po glavi stanovnika, ne možemo prestići Italiju u kojoj svaki stanovnik godišnje u prosjeku pojede oko 26 kg tjestenine. Zanimljivo je da je na drugom mjestu te ljestvice Venecuela, s 13 kg po glavi stanovnika, a s 12 kg je slijedi Tunis. Italija je naravno i najveći proizvođač tjestenine na svijetu: svake godine tu se proizvede 3 milijuna tona.
2. Ali, kako to da Talijani nisu debeli uz te ogromne količine tjestenine (po prosječnoj težini Hrvatska je 9. u svijetu, Italija tek 58.)? To je zato što je tjestenina, posebno ako je skuhana al dente, odlična namirnica za mršavljenje. Naime, dosta je zasitna. Naravno, ne treba se pretjerati s količinama: 80 g suhe tjestenine je optimalna veličina porcije, a ni s umakom ne treba pretjerivati.
3. Tjestenina je odlična u borbi protiv stresa. Njeni potiču proizvodnju serotonina, “hormona dobrog raspoloženja“. Uz to sadrži i vitamin B koji pomaže u ispravnom funkcioniranju živčanog sustava.
4. Iako popularna legenda govori da je tjesteninu u Italiju iz Kine donio Marko Polo, tjestenina se jela još u antičko doba u cijelom Sredozemlju.
5. Najpoznatije jelo od tjestenine su mesne okruglice sa špagetima. Iako u Italiji ovo jelo uopće ne postoji (čak se ni umak bolonjeze ne poslužuje sa špagetima nego s tagliatellama), popularnost je steklo zahvaljujući Disneyevu crtiću Dama i skitnica
6. Postoji preko 100 vrsta tjestenine: alfabeto, anchellini, anelli siciliani, armonie, ballerine, bigoli, bucatini, cannelloni, cannolicchi medi, capelli d’angelo, cappelletti, cappelletti umbri, cappello napoletano, casarecci, cavatelli, chiocciole, ciocchetti, cocciolette, conchigliette, conchiglioni, coquillettes, creste di galli, dischi, fagiolini rigati, farfalle, fettuccelle ricce, fettuccine, francesine, fusilli, fusilloni, gemelli, gianduietta, gigli, gramigna, gramignoni, grano, grattoni, italiana, lasagne, linguine, lumachine, maccheroni, mafalde, malloreddus, maltagliati, margherita messinese lunga, merletti, messinesi, mezzani, mostaccioli, mparrettati, nuvole, occhi di passero, ondule, orecchiette, orzo, pantacce, pappardelle, paternoster, pennine (penne), pennoni, perciatelli, pizzoccheri, quadrefiore, quadrettini, quadrucci rigati, radiatori, ravioli, ricciarelle, rigatoni, rocchetti, ruotine, sagnarelli, sciviottini, semi di melone, spaghetti, spighe, stellette, strozzapreti, tagliatelle, tagliati di ziti, tagliolini, tempesta, torchio, tortelli, tortellini, trenne, trennette, tripolini, troffiette, trottole, tufoli, ziti…
7. Tjestenina ima i svoju religiju – pastafarijance koji vjeruju da je svemir stvorilo leteće špagetno čudovište. Religija je priznata u Nizozemskoj i Novom Zelandu, a kao društveni pokret promiče vedar pogled na religijske dogme.
Ukusna jela s tjesteninom naručite na Pauza.hr.