Ne, ne možete samo istopiti lošu hranu.
Nutricionistica i trenerica, Cynthia Sass, odlučila je za portal Health napisati tekst o tome s kakvim se sve pitanjima susrela u svom poslu.
Barem jednom tjedno mi klijenti kažu kako im nije jasno baš sve u vezi ljudske prehrane – i razumijem ih, napisala je nutricionistica
Postoje tolike informacije i kontradiktorni savjeti te je vrlo lako sve pomiješati. Zato je odlučila pobiti neke mitove koji nas svakodnevno bune.
1. Kada jedete nezdravu hranu možete ju lako otopiti
Nije to tako jednostavno. Bitna je kvaliteta onoga što unosite u organizam. A šteta učinjena konzumacijom loše hrane ne može se ispraviti tjelovježbom. Studija iz 2015. pokzala je kako aditivi iz procesuirane hrane mogu povećati rizik oboljenja od autoimunih bolesti.
Pokušaj kompenziranja loših prehrambenih izbora tjelovježbom je zapravo dvostruka greška: Fizička aktivnost stvara stres na tijelo i bez prikladne prehrane koja bi obnovila mišiće i kosti, postajete samo slabiji. Uravnotežena prehrana, s namirnicama bogatim svim mineralima, vitaminima i vlaknima važna je za svakoga. I što više trenirate to vam je potrebnija.
2. U redu je unositi proteina koliko želite
Većina mojih klijenata zabrinuti su prevelikim unosom ugljikohidrata. No, istina je zapravo kako možete pojesti i previše nutrijenata, uključujući proteine.
Proteini koje unosimo obnavljaju i liječe sva tjelesna tkiva. No, svima nam je potrebno onoliko proteina koliko treba da završe sve te zadatke. Ako pretjerate s unosom mogli biste usporiti gubitak kilograma ili čak i dobiti na težini.
Kako biste uravnotežili prehranu, uključite malo proteina u svako jelo. Pokušajte ostati na nekom prosjeku od maksimalno 65 grama na dan.
Pojedite za doručak dva jaja, šalicu leće za ručak, četvrtinu badema za međuobrok te 170 grama lososa za večeru. Kako bi proteini dobro odradili svoj posao trebate ih unositi svakih nekoliko sati, a ne sve odjednom.
3. Obrok nakon tjelovježbe poništava trening
Zapravo je vrlo važno pojesti nešto nakon znojenja. A kalorije koje unesete ne talože se u vaše stanice.
Nakon tjelovježbe naše tijelo treba obnovu pa je zato čista prehrana, bogata nutrijentima pravi izbor. Proces oporavka je nužan jer baš to održava i gradi mišiće, ubrzava metabolizam i jača tijelo.
Za bolje rezultate nakon treninga odaberite hranu bogatu vitaminima, mineralima, antioksidansima, proteinima i zdravim mastima kao što su losos, mahunarke, avokado ili proteinski smoothie s povrćem voćem i maslacem od badema.
4. Voće je loše kao slatkiši
Neki od mojih klijenata izbjegavaju voće jer se boje prirodnih šećera koje sadrže
Ali, posljednje studije na Sveučilištu Harvard, provedene na 130 000 odraslih osoba, pokazale su kako su osobe koje su redovito jele voće dobile možda kilogram više u periodu od četiri godine. Voće također sadrži važne nutrijente, vodu i vlakna. A prirodni šećeri su u manjim količinama nego u ostaloj slatkoj hrani. Naprimjer: šalica jagoda sadrži 7 grama šećera dok jedna čajna žličica javorova sirupa sadrži 13 grama, meda 17, a 21 gram u 12 gumenih bombona.
Neke su studije čak pokazale kako u usporedbi s povrćem, voće ima bolji efekt na gubitak kilograma. Vože može zamijeniti visokokalorične grickalice i slastice. Pokušajte pojesti barem dvije vrste voća svakodnevno, bilo to za doručak ili kao međuobrok i desert.
5. Konzumacija masti stvara masne naslage
Unatoč tome što stručnjaci pokušavaju objasniti da jedenje masti ne stvara nužno masne naslage, ta fobija još uvijek postoji. Klijenti mi i dalje govore kako izbjegavaju avokado ili biraju umake za salate s niskim udjelom masti jer paze na svoj struk.
Konzumacija pravih masti je zapravo dobra strategija za gubitak kilograma. Zdrave masti vas duže drže sitima, a avokado, maslinovo ulje i orašasti plodovi povećavaju hormone koji susprežu apetit. Također, masti iz biljaka ubrzavaju metabolizam, a bogat su izvor antioksidansa.
Trebate ideje? Dodajte avokado jajima ujutro ili ga usitnite u smoothieju. U umake za salatu dodajte ekstra djevičansko maslinovo ulje, a pripremite kao međuobrok umak guacamole ili tahini s povrćem.
Hrana koju bi oboljeli od artritisa trebali izbjegavati
M.S.
Foto: Shutterstock