|
Snimka ljudskog mozga na CT skeneru |
|
Softver umjesto govora – Želimo stvoriti jedinstvenu aplikaciju koja će imati vojnu, medicinsku, ali i komercijalnu funkciju. Kako bismo što prije došli do prvih rezultata, na projektu smo okupili tim stručnjaka za prepoznavanje automatskog govora te skeniranje mozga i uspostavljanje odnosa između ljudskog mozga i računala – otkriva D’Zmura. Za “umrežavanje” računala i mozga znanstvenici će primijeniti neinvazivnu tehnologiju, sličnu elektroencefalografu (EEG) i na taj način, prislanjajući elektrode na glavu osobe, mjeriti aktivnost mozga.
Primjerice, dok vojnik slobodno razmišlja, njegov EEG signal dočekivat će računalo i znanstvenicima ga prepričati programskim jezikom. Ili, da bude jasnije, dvije će osobe moći komunicirati, a da pritom ne izuste ni jednu jedinu riječ. – Svi članovi tima morat će upoznati softver i znati kako poslati i primiti poruku – objašnjava D’Zmura.
Dijele ih godine – Prvo ćemo u sustav ubaciti ključne riječi, a tek nakon “dječjeg starta” prijeći na rečenice kompleksnije radnje. U tome će nam pomagati volonteri koji će tijekom eksperimenta na glavu stavljati kapu s elektrodama i misliti na riječi koje im zadajemo. No, do otkrivanja što osoba misli sada nas dijele godine – kaže znanstvenik D’Zmura.
Snage na ovom projektu udružili su znanstvenici sa sveučilišta Carnegy Melon, Meryland i Kalifornija, na kojem će se istraživanje i provoditi.
S obzirom na to da projekt financijski podržava program za multidisciplinarna sveučilišna istraživanja američkog ministarstva obrane, postoji bojazan da bi američka vojska telepatiju, umjesto u humane svrhe, mogla usmjeriti i protiv svojih neprijatelja. | |