Tekuće drvo
Plastika je super, plastika je mrak, tko ne voli plastiku pravi je bedak. Eto, mi je ne volimo iz nekoliko razloga. Prvo, ne razgrađuje se u prirodi i ponekad sadrži kancerogene tvari. Drugo, plastika se radi od nafte, a znamo da je nafte sve manje i da su zalihe crnog zlata ograničene. Ok, a što koristiti umjesto plastike?
Norbert Eisenreich i ekipa mu s Fraunhoferovog instituta za kemijsku tehnologiju u Njemačkoj, otkrili su tvar koja bi mogla zamijeniti plastiku. Nazvali su je arboform. Arboform je ustvari tekuće drvo, tj. derivira se iz lignina, jednog od sastojaka drveta, koji ostaje kao otpad prilikom separacije celuloze. Lignin se miješa s vlaknima, konopljom, lanom i voskom i tako nastaju granule arboforma, s kojima se može manipulirati baš kao i s granulama plastike.
Arboform se već koristi u auto industriji za izradu dijelova automobilskih motora, ali do sada nije pronašao širu primjenu zbog velike količine sumpora koji nastaje prilikom ekstrakcije lignina. Norbert je uspio smanjiti količinu sumpora u tom postupku za 90 posto, što arboform čini mnogo sigurnijim za uporabu u predmetima za svakodnevnu uporabu.
Još jedna dobra strana arboforma je što se može reciklirati i iskoristiti ponovno, a i biorazgradiv je. Izgleda da je napokon odzvonilo plastici.