Piše: Goran Vugrinec
Foto: DM
Ultra snažna zraka ovog najmodernijeg uređaja moći će s detaljnom preciznošću skenirati i pregledati velike kulturne spomenike teške i do dvije tone. Rentgen se upravo nalazi u posljednjoj fazi izgradnje u znanstvenom centru Diamond Light Source u Južnom Oxfordshireu.
više iz rubrike ZNANOST |
- Istraživači koji se bave povijesnom baštinom moći će zaviriti dublje u dragocijene predmete te tako otkriti njihove tajne bez uništavnja samog predmeta - izjavila je Hiller te dodala kako nikada prije to nije bilo moguće.
Znanstvenici Britanskog povjesnog muzeja među prvima će koristiti zraku uređaja poznatu pod imenom J.E.E.P., što je skraćenica za 'Joint Engineering, Environmental and Processing'. Skrenirat će nekoliko egipatskih brončanih skulptura kako bi otkrili način na koji su napravljene.
- Znamo da su kipovi sastavljeni od nekoliko različitih dijelova, no spojevi su toliko gusti da ćemo samo s J.E.E.P.-om moći zaviriti u unutrašnjost statue - izjavila je Janet Ambers iz Britanskog povjesnog muzeja objasnivši kako će im to razjasniti brojna pitanja o materijalima te postupku restauracije.
Kako bi se stvorila super snažna zraka svjetlosti, elektroni se ubacuju u akcelerator koji ih ubrzava do brzine svjetlosti. Kada skupe tri gigaelektronvolti elektroni se putem magneta usmjeravaju kroz filtere koji stvaraju svjetlosnu zraku. Cijeli proces traje samo dio vremena potrebnog običnim CT i rentgen uređajima.
- Ovdje se radi o minutama za razliku od perioda od nekoliko sati kod uobičajenih metoda - pojasnila je Hiller.
J.E.E.P. je prvi uređaj koji će velike objekte pokušati 'oboriti' koristeći svjetlost snažnu poput 100 milijardi običnih bolničkih rentgent uređaja. Cijeli je projekt stajao više od 5 milijardi kuna, a financirali su ga britanska vlada i dobrovoljni prilozi.