Piše: Tanja Rudež
Foto: Biljana Gaurina/Cropix
“Faculty od 1000 Biology” jest informacijski servis koji znanstvenicima omogućava brzi uvid u ekspertni odabir i ocjenu najvažnijih znanstvenih članaka s područja biologije i srodnih znanosti. Radovi se odabiru na temelju preporuke vodećih svjetskih znanstvenika, a svrha top liste “Skriveni dragulj” jest istaknuti važne radove bez obzira gdje su objavljeni.
Tomislav Domazet Lošo (34) rođen je u Splitu, a 1998, godine diplomirao je biologiju na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (PMF) u Zagrebu. Nakon diplome počeo je raditi na Institutu “Ruđer Bošković” u Zagrebu, a zatim se znanstveno usavršavao kod dr. Dietharda Tautza u Institutu za genetiku u Koelnu gdje je doktorirao 2003. godine.
Nakon doktorata vratio se na “Ruđer” te počeo bioinformatička istraživanja koja će 2007. godine rezultirati teorijom tzv. genomske filostratigrafije objavljenoj u uglednom časopisu Trends in Genetics. Riječ je o metodi pomoću koje se može očitati evolucijski slijed do prve žive stanice koja je nastala prije otprilike 3,5 milijardi godina.
U listopadu prošle godine dr. Domazet Lošo i prof. Tautz, koji je u međuvremenu postao direktor Instituta Max-Planck u Ploenu, objavili su rad “Genetski uvjetovane bolesti kod čovjeka pradavno su evolucijsko nasljeđe” u uglednom časopisu Molecular Biology i Evolution u kome su pokazali da većinu organizama na Zemlji najvjerojatnije pogađaju slične bolesti. Taj rad je izazvao veliku pozornost medija, a njegovu zanimljivost prepoznali su i popularno-znanstveni magazin New Scientist te ugledni tjednik Economist. Sada je taj rad dobio novo priznanje; uvršten je među Faculty of 1000 Biology te istaknut na 9. mjesto top liste “Skriveni dragulj”.