Novi "lanac sreće" - lakovjernih nikad dosta
Direktor Microsofta Steve Ballmer / REUTERS |
Kroz domaći internetski prostor neko vrijeme kruži lažna poruka elektroničke pošte, u kojoj se naivnima primateljima u ime multinacionalne informatičke tvrtke Microsoft optimistično obećava golema financijska naknada.
Koliko god nevjerojatno zvučalo, u e-mailu se tvrdi da će svakome tko dotičnu obavijest proslijedi, Microsoft platiti 245 eura. Ako pak poruku drugi primatelj pošalje trećem, prvome će stići još 243 eura, dok uključivanje iduće osobe u niz prvoj donosi još 241 euro nagrade!
Udica tetke Patricije
Brojni Hrvati su, umjesto odmahivanja rukom na takav “lanac sreće” i navodne dobitke “tetke Patricije”, glatko progutali udicu. Već tjednima gomile ovih e-mailova kruže na sve strane, stižu od znanih i neznanih, a šalju se svima iz adresara.
U doba krize ljudima je očito dobrodošla svaka mogućnost zarade, no njihovoj lakovjernosti ne ide u prilog što se nisu zapitali ni tko, kako, ili zašto bi im iz čista mira darovao toliki novac. Još je gora naivnost kojom su povjerovali da će im se “nakon dva tjedna obratiti netko iz Microsofta s molbom o potvrdi poštanske adrese radi slanja čeka”.
Tvrtka Microsoft Hrvatska je na našu dojavu o poruci odmah reagirala jasnim demantijem, navodeći kako je sadržaj lažan, te da kompanija nikada na taj način ne testira svoje proizvode.
Naime, u e-mailu stoji da Microsoft, AOL i Intel iskušavaju novu inačicu Windows operacijskog sustava slanjem poruke na brojne adrese elektroničke pošte i praćenjem njezina širenja.
“Pojava takve poruke, kao i njezina distribucija, ukazuje na potencijalno nedovoljnu informiranost korisnika računala, koji bi trebali znati da se ovakve poruke i sadržaji izuzetno jednostavno i lako mogu lažirati. Ovaj i slične sadržaje već su se pojavljivali u svijetu, a i u Hrvatskoj, pa stoga smatramo potrebnim informirati javnost da prosljeđivanjem ove lažne poruke nije moguće ostvariti bilo kakvu financijsku korist, bilo od Microsofta, bilo od drugih strana i tvrtki koje se navode u poruci”, ističe Zrinka Makovac iz Microsofta Hrvatska dodavši da sve neutemeljene poruke štete ugledu tvrtki koje se u njima spominju.
Zato je sve koji dobivaju e-pisma slične vrste pozvala da ih ne prosljeđuju, nego da ih izbrišu, kako ne bi pridonosili daljnjem širenju lažnih informacija.
marijana šešo