PROJEKT BLUE GENE
►Znanstvenici će pogledati u unutrašnjost mozga
Na pragu VIRTUALNOGA MOZGA
VANJA JAKOVČIĆ
Jedan od najzanimljivijih znanstvenih projekata -Blue Gene, započeo je zajedničkom suradnjom IBM-a i Sveučilišta iz Lau-sanne, a trebao bi obuhvatiti gradnju posebnog superračunala temeljenog na IBM-ovom dizajnu Blue Gene. Tako će se, misle znanstvenici, prvi put moći pogledati u unutrašnjost mozga.
To će omogućiti znanstvenicima da prvi put promatraju električno kodiranje kojim naš mozak »predstavlja« svijet, i to u realnom vremenu. To bi također moglo pomoći u razumijevanju određenih ispada pojedinih moždanih elektriènih krugova, koji dovode do psihičkih poremećaja poput autizma, shizofrenije ili depresije. Naime, do sada je takav projekt bilo nemoguće provesti jer snaga procesora i znanstveno znanje o tome kako je mozak elektrificiran jednostavno nisu postojali. No, postojala je konvergentnost u biološkim podacima i računalnim resursima što će omogućiti mapiranja mozga snagom superračunala, kojemu je proce-sorska snaga najmanje 22,8 te-raflopsa.
► Pokrenuta je najsloženija simulacija ljudskog mozga, što će pomoći u razumijevanju nekih spoznajnih procesa poput percepcije, memorije, a možda čak i savjesti mapiranja mozga snagom superraèunala, kojemu je proce-sorska snaga najmanje 22,8 te-raflopsa.
Više od desetljeća znanstvenici pokušavaju izgraditi bazu neuralne arhitekture neokortek-sa, najvećeg i najsloženijeg dijela mozga sisavaca. Koristeći pionirske tehnike, precizno su proučili kako se ponaša pojedini neuron te su postavili pravila o međusobnom povezivanju različitih tipova neurona. Vrlo tanki dijelovi mišjeg mozga održavani su na životu pod mikroskopom i elektrièno podražavani kako bi se otkrile živčane veze. Tako se dobila najveća svjetska baza pojedinačnih neurona. Koristeći tu bazu, znanstvenici će moći uspostaviti model električne strukture neokortikalnih stupaca - neuralnih krugova koji se ponavljaju kroz čitav mozak.
To su jedinice mreže našeg mozga, veličine između 0,5 i dva milimetra, a sadrže između 10 i 70 tisuća neurona, ovisno o vrsti. Kad završi taj dio i prije nego projekt uđe u drugu fazu, ponašanje stupaca može se mapi-rati i predstaviti kao model. Tada će biti izrađena dva modela, a jedan će uključivati i molekularni model neurona. Drugi će klonirati modele ponašanja stupaca kako bi mogao stvoriti čitav neokorteks, a na kraju možda i ostatak mozga.
Krajnji proizvod, do kojeg će trebati još najmanje čitavo desetljeće, moći će biti stimuliran i promatran kako bi se vidjelo ponašanje različitih dijelova mozga. U vizualni korteks, primjerice, moći će se propuštati vizualne informacije, dok će se istodobno pratiti kako reagira Blue Brain, računalni softver.
Objavljeno u Vjesniku
Subota/nedjelja 2. i 3. srpnja 2005.
Prošlo je tri godine od objave ovog teksta i pokretanja ovog projekta. Znam da se znanost ne da požurivati, ali, nekako sam očekivala revoluciju u liječenju psihičkih poremećaja i opadanje farmakoterapije, a čini se da je upravo suprotno...