Mobitel postaje i EKG
Piše: Goranka Jureško
- Ekgmobitel bi se mogao koristiti za brzu i daljinsku dijagnozu srčanih aritmija, ishemijske bolesti srca te srčanog udara - kaže dr. Majetić.
Nezamjenjiva metoda
Riječ je zapravo o EKG-u ili elektrokardiogramu kojim se u ambulantama mjeri srčani ritam, odnosno služi za osnovno postavljanje dijagnoze eventualne bolesti srca. Elektrokardiogram je grafički zapis električnih potencijala nastalih u srcu. To je jedna od najstarijih dijagnostičkih metoda u kardiologiji, koja do danas ne samo da nije izgubila na važnosti (dolaskom novijih metoda), već postaje sve raširenija i praktički nezamjenjiva u dijagnostici mnogih srčanih (ali i drugih) bolesti. Ovaj Majetićev EKG ima 12 kanala, snima i šalje preko mobitela sliku do pozivnog centra, gdje podatke analiziraju liječnici pomoću računalnog programa na oničnom kompjutoru. Pacijent prima povratnu informaciju SMS-om i e-mailom, kao i upute o daljnjem postupku ili pak dobiva hitnu intervenciju. Kad bi ekgmobiteli, primjerice, bili povezani sa stanicama za hitnu pomoć, liječnik bi i prije dolaska bolesniku znao u kakvom je stanju njegovo srce te mogao dogovoriti prijem u bolnicu na temelju sigurne dijagnoze. Naravno, sve to u najkraćem mogućem vremenu radi spašavanja bolesnika.
Jednostavna uporaba
Zanimljivo je da je ekgmobitel zapravo vrlo jednostavan za uporabu jer se ne radi o nekom specijalnom mobitelu koji bi trebalo kupiti posebno za EKG da se obavi ta najčešća srčana pretraga, već za prijenos podataka može poslužiti svaki mobitel koji postoji na tržištu. Svaki se od njih može prilagoditi za tu svrhu.
Naime, za uspješno rukovanje mobilnim EKG-om nužna su samo tri jednostavna koraka pacijenta ili pak osobe koja se nađe u blizini ako mu pozli. Za početak treba zalijepiti deset elektroda na tijelo te ih prikopčati na zajednički kabel. Potom se samo jednim potezom uključi u bilo koji mobitel, i to na izlaz na koji se inače puni baterija. Ne treba čak ni pozvati neki broj ili poslati SMS jer je već u tom trenutku pacijent uključen na kompjutorski monitor u ambulanti stručnjaka koji bi trebali biti umreženi u tu dijagnostičku opciju. Minutu od ukapčanja EKG-a u mobitel trebala bi stići i dijagnoza. Riječju, svaki se mobitel u sekundi može pretvoriti u ekgmobitel, odnosno postaje spasonosni dijagnostički uređaj, tvrdi dr. Majetić.
10 provjerenih metoda
Objašnjava da je brza analiza primljenih podataka moguća jer bi na prijemnoj strani ekgmobitela, odnosno njezinu softveru koji prima i analizira elektrokardiogram, bilo uključeno 10 svjetskih, najnovijih i provjerenih metoda analize rada srca. Zbog toga bi se na nalazu vrlo brzo moglo vidjeti je li riječ o težem ili lakšem zdravstvenom problemu te kakav bi trebao biti daljnji postupak liječenja, odnosno treba li pacijentu možda hitna pomoć i smještaj u bolnicu.
Za sada, rekao je dr. Majetić, njegov izum nije u primjeni, ali se nada da će ga zdravstvo prepoznati kao vrlo jeftino i korisno te svima dostupno dijagnostičko sredstvo. Osobito bi ekgmobitel mogao biti od velike koristi na otocima i područjima koji su udaljeni od velikih kardioloških centara.
Najvažnije je brzo otkrivanjeOd kardiovaskularnih bolesti širom svijeta godišnje umire čak 16 milijuna ljudi, od čega 5 milijuna u Europi. Naravno, ni Hrvatska nije iznimka pa su tako bolesti srca i krvnih žila ubojica broj jedan jer godišnje od njih umire gotovo 27.000 osoba. Doda li se tim brojkama i velik dio invalidnosti i bolovanja zbog bolesti srca i krvnih žila, jasno je zašto je preventiva i brzo otkrivanje tih zdravstvenih teškoća vrlo važno. Naime, promjena stila života koji uključuje više tjelesne aktivnosti smatra se jednim od ključnih preventivnih mjera. No, kako stanovništvo stari, tako je dijagnoza bolesti u što ranijoj fazi također vrlo važan segment uspješna liječenja. |
Dijagnostika pet u jedan?Mobiteli polako ali sigurno ulaze u područje medicine. Naime, sve je više programa kojima se mobitele pokušava pretvoriti u “čuvare zdrvalja”, i to tako da se preko njih u ambulante šalju podaci, primjerice, o krvnom tlaku, visini šećera u krvi ili debljini, a po potrebi liječnici “na daljinu” i pomažu pacijentu.No, to je samo jedan segment mobitela u službi zdravlja jer je sve više znanstvenika koji taj mali uređaj što nam je uvijek pri ruci pokušavaju pretvoriti u džepnu dijagnostiku. Ovih su dana tako Amerikanci najavili da bi mobiteli mogli postati uređaji za dijagnostiku HIV infekcije, a za malo dalju budućnost prognoziraju se i mobiteli koji bi mjerili krvni tlak te visinu šećera u krvi. |
www.jutarnji.hr