Za automatski čistač kokošinjca mladim Šibenčanima 1. nagrada za inovaciju
piše merien ilić |
Luka Pancirov /Ivana Marinić Kragić / Cropix |
Među 33 rada iz šest županija, mladi Šibenčani predstavili su uređaj koji automatski čisti peradarnik. Na spomen kokošinjca čovjeku se izmami osmijeh na lice, no riječ je o zanimljivom projektu koji bi mogao olakšati posao djelatnicima koji uzgajaju različite domaće životinje.
I roditelji su nam se smijali kada smo im rekli za našu ideju, ali su nam čestitali kad je stigla medalja - priznaje Luka objašnjavajući kako je za sve “kriv” prof. Ante Duvančić iz šibenske Tehničke škole, koji je kao temu maturalnog rada zadao automatsko vođenje.
Ekološki projekt
- Zafrkavali smo se da treba osmisliti nekakvo čišćenje, pa nam je na pamet pao kokošinjac jer kokoši poprilično šporkaju svoju kućicu. Naša ideja je da se perad drži u automatskim peradarnicima s pomičnim podom koji će čistiti četke. Pomičnim trakama prljavština će se odvoziti u polje kao gnojivo, pa je projekt potpuno ekološki, a može se koristiti i u stočarstvu i sličnim granama - otkrio nam je suštinu inovacije koja je oduševila žiri u Kastvu, a uskoro će se predstaviti i na jednom natjecanju u Čakovcu.
Nakon toga, tko zna, možda završi i na sajmu u Nürnbergu o kojem sanjaju svi inovatori. Iako su Luka i Ante izradili tek maketu svog rada, on ih je poprilično koštao. Sitne elektroničke dijelove nabavljali su po cijeloj Hrvatskoj (riječ je o električnim step motorima i mikrokontrolerima, upućenima na znanje).
- Mi smo članovi Društva inovatora “Faust Vrančić” iz Šibenika i ono stoji iza nas kao podrška. Inače, inovatori mogu samo tražiti vezu i nekog bogatog sponzora koji će im pomoći jer država slabo potiče inovacije - potužio se Luka koji sreće nije imao ni kod traženja sobe u studentskom domu unatoč odličnim ocjenama.
Krađa idejaSvoju ideju Luka i Ante nisu patentirali zbog visoke cijene patenta, ali je rad zaštićen u sklopu Društva “Faust Vrančić”, pa se krađe ideje ne boje. |