LHC, čija je izgradnja stajala oko 5 milijardi eura, pretrpio je veliki kvar nedugo nakon svečanog puštanja u pogon u listopadu. Kvar na električnim instalacijama izazvao je istjecanje super – hladnog helija i štetu od oko 30 milijuna eura. Stručnjaci su nakon toga bili prisiljeni iz podzemnog tunela na površinu izvući 53 magneta za ubrzavanje subatomskih čestica kako bi ih popravili i očistili.
U LHC-u je sada uspostavljen sustav osiguranja koji bi trebao spriječiti ponavljanje sličnih kvarova. Elektronički nadzor omogućit će rano dojavljivanje, a na mrežu magneta postavit će se ventili koji bi trebali ograničiti moguća buduća curenja.
Otvaranje LHC-a proglašeno je najvećim znanstvenim događajem, ali i razočaranjem u 2008. Tunel opsega 27 kilometara u kojem će se ubrzavati protoni nalazi na dubini od 100 metara. Jednim dijelom nalazi se u Švicarskoj, a drugim u Francuskoj. Konstruiran je tako da simulira 'Veliki prasak' u kojem je svemir začet prije oko 15 milijardi godina.
Znanstvenici se nadaju da će istraživanja u njemu rasvijetliti neke znanstvene tajne, između ostalog i pitanja što stvara masu te postoje li skrivene dimenzije u svemiru.
Stručnjaci priznaju da bi u eksperimentima mogle nastati sićušne crne rupe, međutim, ističu kako se one stvaraju i u prirodi te tvrde ne mogu uzrokovati nikakve probleme na Zemlji.
Tekući helij koristi se za rashlađivanje magneta na temperaturu samo 1,8 stupnjeva Celzijusa višu od apsolutne nule. Na taj način u njima se stvara supervodljivost, što znači da struja teče bez otpora. Istjecanje helija i potom njegovo isparavanje uzrokovalo je zagrijavanje i oštećenje osjetljivih magneta. (njd)