Piše: Tanja Rudež
Foto: Britannica
Japanski su znanstvenici prvi klonirali zdravog miša iz stanica uginulog miša koje su 16 godina bile zamrznute. Ovo postignuće, objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, budi nadu kako bismo ubuduće zahvaljujući kloniranju mogli spasiti životinje kojima prijeti izumiranje. Neki, čak, smatraju da bismo tako mogli ponovno oživjeti izumrle životinje poput mamuta čiji su ostaci zamrznuti u permafrostu (trajno smrznuto tlo).
Oživjeti mamute
Ovo otkriće budi nadu u spas ugroženih vrsta - panda, tigrova... |
- To će biti vrlo teško, ali naš rad ukazuje da to više nije znanstvena fantastika - izjavio je za New Scientist dr. Teruhiko Wakayama iz Centra za razvojnu biologiju RIKEN u Kobeu koji je klonirao miša iz zamrznutog mišjeg tkiva.
Bit je tehnike kloniranja da se stanica odrasle životinje uz pomoć električnih impulsa spaja s neoplođenom jajnom stanicom kojoj je izvađena jezgra. Tako se oponaša oplodnja, a postupak uključuje i umetanje zametka u surogat majku. Otkad je 1996. godine na svijet došla ovca Dolly, prvi sisavac klon, znanstvenici su dosad klonirali brojne životinje, primjerice miša, mačku, psa, konja, kravu, svinju itd. No, svaki su put klona dobili iz stanica živuće životinje.
Ovo je prvi put da je na svijet došao klon dobiven iz miša uginulog prije 16 godina, a čije su stanice bile zamrznute na temperaturi od minus 20 Celzijevih stupnjeva.
Panda u hladnjaku
Svjetski su stručnjaci komentirali mogućnost da se tehnika kloniranja iskoristi za očuvanje ugroženih vrsta. - Mrtvu životinju možete staviti u plastičnu vrećicu, a zatim je pohraniti u hladnjaku. U kuhinjskom hladnjaku možete sačuvati genetsku raznolikost svake ugrožene pande - izjavio je dr. Robert Lanza, iz kompanije Advanced Cell Technology. No, neki su znanstvenici skeptični i smatraju da su nužna daljnja istraživanja prije nego što se zaključi da se kloniranjem ostataka zamrznutih životinja mogu spasiti ugrožene vrste.
Walt Disney, zamrznut da bi se jednom vratio u Hollywood Iako se većina znanstvenika tome snažno protivi, tehnika kloniranja koju je razvio Teruhiko Wakayama mogla bi se koristiti i za kloniranje ljudi iz njihovih zamrznutih ostataka. U SAD-u postoje dvije kompanije, Alcor Life Extension Foundation i Cryonics Institute, koje su se specijalizirale za zamrzavanje cijelog tijela ili samo glave. Troškovi zamrzavanja kreću se od 28.000 do 150.000 dolara, a smatra se da se za taj postupak dosad odlučilo više od 150 ljudi. Najpoznatiji od njih je slavni igrač bejzbola Ted Williams koji se proslavio igrajući u klubu Boston Red Sox. Iako se govorilo da je i slavni Walt Disney zamrznut, te glasine nikad nisu potvrđene. |
www.jutarnji.hr