pazinski liječnik na amsterdamskomE Mobile Mondayu prezentirao uporabu mobilnog telefona u pružanju prve pomoći
Dr. Ivor mobitelom spašava živote (VIDEO)
Dr. Ković prezentirao je pred 400 posjetitelja na Mobile Mondayu kako nam sve mobiteli pomažu |
Tu ideju je razradio kreiravši i svoj izum posebnog držača za mobitel koji je predstavio kao predavač na amsterdamskom Mobile Mondayu, skupu globalne zajednice koja okuplja vizionare i zaljubljenike u mobilnu tehnologiju radi razmjene ideja i njegovanja poslovne suradnje.
Uživo na internetu
Tamo je dr. Ković ispred 400 odabranih posjetitelja, s još osam predavača različitih struka iz cijelog svijeta, prezentirao kako se mobilni telefon pretvara u uređaj za reanimaciju.
Svojim medicinskim znanjem, nadograđenim informatičkim vještinama i odličnim poznavanjem engleskog jezika, Ković je došao do izuma koji može spasiti život i upotrijebititi se bilo gdje.
Cijelu je njegovu priču uživo emitirao internet, a svi zainteresirani mogli su preko Twittera komentirati i postavljati pitanja.
Naveo je cijeli niz praktičnih primjera upotrebe mobitela u liječenju i zbrinjavanju unesrećenih, od onih najjednostavnijih kao što je pozivanje hitne medicinske pomoći na mjesto nesreće pozivom s mobilnog telefona, ili slanje SMS poruka, pa sve do onih tehnološki najnaprednijih koji liječniku daju mogućnost da konzultira kolege diljem svijeta ili da se posluži bilo kojom knjigom iako je kilometrima udaljen od knjižnice.
- Mobitel odavno nije ono što smo prvotno mislili, on je otišao puno dalje i danas nam pomaže u nekim aktivnostima o kojima prije pet godina nismo mogli ni sanjati - kaže dr. Ković, pa navodi da se u medicinskoj struci mobitel može pretvoriti u digitalni stetoskop koji registrira puls, frekvenciju disanja ili prikazuje elektrokardiogram.
Prototip postolja za mobitel na lutki za reanimaciju |
Podiže stopu preživljavanja
- No, ono s čime se liječnici u hitnim službama često susreću jest oživljavanje unesrećenih, a najvažniji je postupak masaža srca koja je najuspješnija ako se radi na određeni način, i to tempom od 100 pritisaka na prsnu kost u minuti i kod odrasle osobe s pritiskom od 4 do 5 cm u dubinu, pa tako ponekad tridesetak ili više minuta - pojašnjava dr. Ković.
No problem je kako ćete znati da postižete preporučeni tempo i dubinu pritiska. Tu je mobitel idealan saveznik, tvrdi doktor.
Uz pomoć aplikacije koju već imaju mnogi modeli mobitela, on postaje uređaj za kvalitetnu kardiopulmonalnu reanimaciju, čime se podiže stopa preživljavanja, kaže dr. Ković.
- Problem je što prilikom tog postupka mobitel treba držati u rukama koje izvode pritisak na prsište, što je moguće, ali nije komotno, pogotovo za liječnika koji takav postupak mora vremenski dugo izvoditi, i prilično se umori. Stoga sam kreirao postolje na koje se stavlja mobilni telefon i zajedno s njim vrši pritisak na prsnu kost, što omogućuje da se zaslon mobitela u potpunosti vidi i kontrolira ispravnost postupka, koji je tako ujedno elegantniji i manje zamoran - pojasnio je dr. Ković, a prilikom demonstracije oživljavanja na lutki Ani, s kojom je doputovao u Amsterdam, pobrao je pljesak oduševljenja.
- Sada je postolje tek prototip, koji treba usavršiti, ali sam već dobio sjajne povratne informacije pa će se uskoro moći i komercijalno iskoristiti - nada se dr. Ković.
Internet i medicinaIvor Ković, dr. med., voditelj je Hitne medicinske pomoći u Pazinu i student poslijediplomskoga doktorskog studija, gdje sada piše doktorsku disertaciju iz područja medicinske informatike. U svojim istraživanjima primarno je fokusiran na područje interneta i medicine, a piše i vlastiti blog. |