Čovjek savremenog doba za većinu svojih problema rješenja traži i pronalazi u modernoj tehnologiji. Stoga ne bi trebalo biti iznenađenje što je svoju sigurnost pronašao u sigurnosnim kamerama. Ove male magične spravice zapravo su samo dio čitavih sistema koji nas štite.
Ipak, mnogi se pitaju da li očuvanjem bezbjednosti na ovaj način narušavamo svoju privatnost. Tu je i pitanje da li je isto postaviti kamere za video nadzor u svojoj kući i na javnim mjestima, kao i to da li netko može zloupotrebiti sigurnosne kamere.
Da li nam je potreban video nadzor na javnim mjestima?
Škole, vrtići, aerodromi, klubovi, gradske raskrsnice, stadioni i sportske hale, kancelarije, fabrike, čitaonice, banke, spisak javnih mjesta na kojima su sigurnosne kamere neophodne je beskrajan. Mnogi će se složiti da video nazor uliva neku sigurnost i osjećaj bezbjednosti gdje god da se nalaze.
Primjera radi, nalazite se u velikom supermarketu kada primjetite da vam nema novčanika – biće dovoljno da se pregleda snimak sa kamera i da se počinilac nađe (i uhvati). Isto važi za banke, hotele, pa čak i javne prijevoze. Na sličan način kamera može obezbjediti dokaze o nekom saobraćajnom prekršaju ili nepravilnosti.
Sa druge strane, postoje osobe koje pored pozitivnih aspekata video nadzora ipak više brinu pitanja o privatnosti. Uz neugodnost zbog opasnosti koje vrebaju sa Interneta, osjećaj da ih neko stalno snima i posmatra svaki put kad su na nekom javnom mjestu kod velikog broja građana stvara nervozu i anksioznost. Međutim, veoma je važno reći da je zakon štiti privatnost podataka. U zemljama Evropske unije je na primjer to regulirano Općom uredbom o zaštiti podataka o ličnosti.
Sigurnosne kamere na javnim mjestima = veći nivo bezbjednosti
Neosporna je činjenica da sigurnosne kamere povećaju nivo bezbjednosti na javnim mjestima. Bez obzira na to jeste li u banci, u trgovini, na ulici, pa čak i na bazenu, možete uvijek znati da ste bezbjedniji ukoliko vidite kamere. Savremena tehnologija napreduje iz dana u dan, te više nije iznenađenje što skoro sve kamere imaju ugao snimanja 360º.
Ova karakteristika omogućava u velikoj mjeri da se nasnimljen materijal koristi u prevenciji i borbi protiv kriminala. Mnogi zločini mogu se spriječiti i zaustaviti zahvaljujući video nadzoru. Dovoljno je da se reaguje ukoliko se primjeti neka sumnjiva osoba i neobično ponašanje, kao i neki sumnjiv predmet u zoni koju pokrivaju kamere. Reagovanje podrazumijeva djelovanje službenih lica, te se tako mogu sankcionisati svi prekršaji, ali i iz predostrožnosti udaljiti sva druga lica sa tog mjesta radi svoje bezbjednosti. Iz ovoga proističu i sljedeće prednosti postavljanja kamera na javnim mjestima:
Sigurnosne kamere pomažu da kriminalci budu uhvaćeni
Bez obzira na to da li će biti uhvaćeni na djelu ili naknadno pronađeni na osnovu snimka, sasvim je izvesno da sigurnosne kamere pomažu u tome da se kriminalci uhvate. Iako nije jedna od posljednjih inovacija u svetu video nadzora, softverska tehnologija za prepoznavanje lica zapravo neprekidno naprijeduje. Tako je danas u većini slučajeva moguća identifikacija počinioca nekog krivičnog djela, samo ako je snimljeno njegovo lice.
Ovo otvara i neke druge mogućnosti. Kada se udruže fotografije sa sigurnosnih kamera i Internet i drugi mediji, onda se povećava i broj ljudi koji zna identitet kriminalca. Ne samo da može biti brže uhvaćen i uhapšen, no su i građani koji njegovu fotografiju vide bezbjedniji – jer znaju od koga se moraju čuvati. Ovo je takođe i dobra metoda za smanjenje stope kriminala i nasilja.
Video nadzor obezbeđuje dokaze
Saobraćajni prekršaj, pokušaj krađe ili napada, sve ovo mogu zabilježiti sigurnosne kamere, a video zapisi se mogu koristiti kao dokaz na sudu. Jedna od naprednih opcija modernih bezbjednosnih kamera jeste i noćno snimanje, koja daje mogućnost prepoznavanja i identifikacije lopova ili kriminalca čak i po mrklom mraku.
Pored dokaza protiv okrivljenih, sigurnosne kamere mogu obezbjediti i dokaze o nečijoj nevinosti, kada je osoba nepravedno optužena za neki zločin ili prekršaj koji nije počinila.
Sigurnosne kamere i privatnost
Goruće pitanje koje se tiče sigurnosnih kamera jeste ono o privatnosti. Pored toga što je nivo bezbjednosti znatno povećan, mnogima stvara osjećaj nervoze pa čak i straha kada znaju da ih snimaju na javnim mjestima. Iako nije narušen, može se na izvjestan način reći da je privatan život ugrožen jer se snima. Obična šetnja ulicom, vožnja automobilom, čitanje u javnoj čitaonici, kupovina u trgovinskom centru – u svim ovim aktivnostima smo nadgledani kamerama.
Pobornici protiv video nadzora kao svoj glavni argument navode to da svatko ima pravo na privatan život i na mogućnost da ne podijeli baš sve što radi sa drugim ljudima ili organima vlasti. Ovo povlači i drugo važno pitanje, a to je:
Da li se mogu zloupotrebiti sistemi za video nadzor?
Briga o privatnosti usko je povezana sa brigom o tome hoće li neko podatke o našem privatnom životu zloupotrijebiti ili iskoristiti protiv nas. Jedan od načina da se kamere koriste pogrešno jeste da se prikupljene informacije koriste za ucjenu. Takođe postoji problem voajerizma, gdje pojedine osobe koriste kamere na javnim mjestima da bi špijunirali druge.
Možda kao najveći nedostatak video nadzora treba razmotriti i to što, uprkos naprednim opcijama, još nije razvijen sistem koji će ga kontrolisati i na izvjestan način ograničiti tako da ne bude zloupotrijeba. Sasvim je sigurno da će se sa vrtoglavim naprijetkom tehnologije doći i do ovog rješenja u godinama koje sljede.