http://www.glasistre.hr/?bc6367888dbc42d1932f493b4e007222,TS,3907,3901,19361,,241367,,
Cijena poznavanja gena sve pristupačnija
Naš je primarni interes biti znanstvenoistraživačka organizacija pa stoga sve rutinske forenzičke usluge koje nudimo predstavljaju samo način za prikupljanje sredstava da bismo se mogli baviti znanstvenim istraživanjem, kazao je prof. dr. Gordan Lauc, vlasnik i osnivač Genosa, čiji znanstvenici rade i na razvoju biostatističkih modela za identifikaciju žrtava masovnih katastrofa
Piše Ana MAKEK
I dok je prva hrvatska biotehnološka kompanija Genera u javnosti dobila biljeg tvornice organa, prvi privatni forenzički DNK-laboratorij u Hrvatskoj i regiji za etiketiranje je još nedovoljno poznat, no zasad ipak dovoljno prepoznatljiv po intrigantnim uslugama koje nudi. Naime, jedna od osnovnih djelatnosti tvrtke Genos je istraživanje i razvoj novih metoda za analizu DNK-a i njihove primjene u humanoj i animalnoj forenzici te molekularnoj dijagnostici, a nedavno potpisanim ugovorom o distribuciji vlastitog seta za utvrđivanje očinstva primjenom analize DNK-a s tvrtkom Medika, Hrvatska je postala prva zemlja u Europi u kojoj se takav proizvod može nabaviti u ljekarnama.
- Sličan proizvod prije nekoliko je mjeseci razvijen u SAD-u gdje se može kupiti u lancima ljekarni RiteAid i Mayers, o čemu su i hrvatski mediji izvještavali. Naš set za utvrđivanje očinstva primjenom analize DNK-a omogućuje svakome da u miru i diskreciji vlastitoga doma, prateći jednostavne upute, bezbolno i sigurno uzme uzorke iz kojih se provodi testiranje očinstva ili majčinstva. Uzorci se potom zajedno s narudžbenicom šalju u DNK-laboratorij Genos, a rezultati analize za nekoliko dana dolaze poštom, faksom, elektronskom poštom ili telefonom, kazao je prof. dr. sc. Gordan Lauc, predsjednik Uprave tvrtke Genos za vještačenje i analize.
Unosan potez
- Primjenom suvremenih metoda analize DNK-a spol još nerođenog djeteta može se utvrditi analizom DNK-a u krvi majke, što je iznimno važno za obitelji u kojima postoje nasljedne bolesti vezane za X-kromosom jer se tako može izbjeći nepotrebno izlaganje nerođenog djeteta invazivnim dijagnostičkim postupcima, pojasnio je prof. Lauc, dodavši da su rezultati tog istraživanja objavljeni u svibnju u uglednom časopisu Prenatal Diagnosis (Vol 28:412-416).
Iako bi ta metoda mogla biti interesantna i svima ostalima koji žele što prije pouzdano utvrditi spol djeteta koje očekuju, u Genosu naglašavaju da njen cilj nije davanje odgovora na pitanje radi li se o dječaku ili djevojčici te su stoga dosad obavili tek nekoliko takvih isključivo medicinski indiciranih analiza, koje se zbog izbjegavanja mogućih zloupotreba ne rade prije 12. tjedna trudnoće.
- Osim u prenatalnoj dijagnostici trenutno radimo i na primjeni analize DNK-a u osiguranju kvalitete u stočarskoj proizvodnji te analizi DNK-a za utvrđivanje identiteta povijesnih posmrtnih ostataka, točnije arheoloških ostataka starohrvatskih grobnica, a naš je primarni interes biti znanstvenoistraživačka organizacija, pa stoga sve rutinske forenzičke usluge koje nudimo predstavljaju samo način za prikupljanje sredstava da bismo se mogli baviti znanstvenim istraživanjem, kazao je vlasnik i osnivač Genosa, čiji znanstvenici rade i na razvoju biostatističkih modela za identifikaciju žrtava masovnih katastrofa.
Analiza DNK-a je izuzetno moćna (ali i složena) metoda čija je primjena uobičajena u pravosudnim sustavima diljem svijeta, a napredak u tom području posljednjih je godina približio pojam DNK-a široj javnosti koja forenzičku analizu smatra univerzalnim oruđem u borbi protiv kriminala. Forenzička medicina, a osobito forenzička genetika u Hrvatskoj, tijekom proteklog desetljeća razvijala se iznimno brzo i to nažalost uglavnom zbog potrebe za identifikacijom žrtava Domovinskog rata.
Od 1993. i prvih forenzičkih laboratorija u RH osposobljenih za analizu DNK-a u svrhu utvrđivanja identiteta napravljen je vidljiv iskorak te su zagrebački, osječki i splitski laboratoriji koji se bave forenzičkom genetikom, kao i laboratorij pri Centru za kriminalistička vještačenja »Ivan Vučetić«, stekli međunarodnu prepoznatljivost, a u budućnosti će očito i privatne kompanije raditi na održavanju dobrog imidža hrvatskih forenzičara u svijetu.
Napredak tehnologije
- Utvrđivanje očinstva Genos provodi na zahtjev nadležnog suda ili na osobni zahtjev, a očinstvo se najčešće i najsigurnije utvrđuje usporedbom genotipova majke, djeteta i potencijalnog oca. Vjerojatnosti očinstva za vještačenja provedena na taj način najčešće se kreću od jedan prema nekoliko milijuna do jedan prema nekoliko milijardi. No, očinstvo ili majčinstvo je moguće utvrditi i bez drugog roditelja. Tada su vjerojatnosti nešto manje, no još uvijek vrlo uvjerljive. Minimalna granica za koju se smatra da je potrebna za nedvojbeno utvrđivanje očinstva je 1:10.000 tj. 99,99 posto, istaknuo je prof. Lauc, a iako su takvi nalazi prihvatljivi kao dokaz na sudu, postupak utvrđivanja i osporavanja očinstva propisan je Obiteljskim zakonom te se nalazi mogu iskoristiti kao dokaz samo ako prikupljanje uzoraka i njihovu dostavu u laboratorij provede osoba čiju vjerodostojnost priznaje sud koji provodi postupak.
Blaženo (ne)znanje Dosad se za provjeru majčinstva ili očinstva moralo odlaziti u Zagreb, Osijek ili Split, a testiranje je koštalo oko 6.000 kuna. Genosov set za testiranje ima cijenu od 1.100 kuna i funkcionira na principu koji nam je najpoznatiji iz popularnih kriminalističkih TV serija: vatiranim štapićem uzme se bris s unutarnje strane obraza, spremi ga se u tubicu i s narudžbenicom pošalje poštom u laboratorij. Za tjedan dana na adresu stiže rezultat analize DNK-a. Ovaj će set za testiranje od jeseni biti dostupan u svim ljekarnama. U laboratoriju Genosa na taj je način u posljednja dva mjeseca istinu saznalo 50 Hrvata, među kojima se pokazalo da je sumnja u polovice njih bila opravdana, jer nisu bili biološki očevi svojoj djeci. Postotak je to koji potvrđuje i dosadašnja statistika, po kojoj oni koji sumnjaju u svoje očinstvo u 50 posto slučajeva doista nisu očevi. S druge strane, brojke govore da u populaciji općenito svaki 22. otac nije »pravi otac« svom djetetu. Mišljenja javnosti o testiranju su različita pa tako dok jedni u testiranju vide spas od braka koji je nametnut »sumnjivom« trudnoćom, drugi se pozivaju na »blaženo neznanje«, a treći se ne bi odrekli djeteta koje su odgajali čak i da saznaju da nije njihovo. (P. S. M.) |