Mleko je, pre svega, hrana namenjena mladuncima, jer u njegovom sadržaju postoji mnoštvo visokokvalitetnih materija koje su pritom lake za varenje. Sa druge strane, vlasnici pasa moraju imati na umu da mleko nikako ne treba da bude zamena za vodu, obzirom da je jako kalorično i ne može da utoli žeđ.
Ženka svakog sisara, nakon što dobije mladunce, ima mleko koje idealno odgovara pravilnoj ishrani i normalnom razvoju i rastu te životinjske vrste kojoj pripada. Pseće mleko sadrži preko 3% mlečnog šećera i oko 9,5% masnoća, dok kravlje u svom sastavu ima znatno više šećera (oko 5%) i osetno manje masnoća (oko 4%). Zato kravlje mleko ne može biti adekvatno za pravilnu ishranu štenaca.
Ukoliko štenci izgube majku ili keruša nema dovoljno mleka, najbolje rešenje je adaptirano, zamensko mleko koje se može nabaviti u svakom boljem pet shop-u ili u životinjskim klinikama.
Obzirom da sadrži prevelik procenat mlečnog šećera, kravlje mleko nije dobro za pseću prehranu, naročito za prehranu odraslih pasa kojima dok su bili štenci nije davano mleko. Naime, mlečni šećer (laktoza) se vari u tankom crevu, gde sam proces varenja potpomaže enzim laktaza. Ovaj enzim je dosta specifičan, jer se njegovo lučenje odigrava dok je pas još štenac. Već u 16. nedelji psećeg života nivo laktaze drastično opada, a kod odraslih pasa lučenje potpuno prestaje.
Kada tanko crevo ne može da svari mlečni šećer, on odlazi u debelo crevo gde ga crevne bakterije pretvaraju u mlečnu kiselinu. Međutim, ove bakterije u svom debelom crevu imaju samo oni psi koji su od malena naviknuti na mleko, pa kod njih nema probavnih smetnji. Oni psi koji, pak, nisu kao mladunci pili mleko nemaju bakterije u svom debelom crevu, te se kod njih javljaju probavne smetnje i jaka dijareja.
Dakle, to da li Vašem psu možete davati kravlje mleko, najviše zavisi od njegove dotadašnje ishrane. Ako je naviknut na mleko i nema tegoba, slobodnog ga može konzumirati. Međutim, i tada vlasnici moraju obratiti pažnju na dve stvari: Za pse težine 10 kg maksimalna dnevna količina mleka ne treba da bude veća od 0,3 l, a kondenzovano mleko treba izbegavati, jer ima veću koncentraciju šećera.
Kada je reč o mlečnim proizvodima, situacija je potpuno drugačija. U jogurtu i kiselom mleku mlečni šećer se razgrađuje, pa ih slobodno možete davati Vašem kućnom ljubimcu. Sirevi se takođe mogu davati psu kao dodatak ili kao nagrada, obzirom da sadrže neznatnu količinu mlečnog šećera.
Napisao: Dragan Antić – ljubiteljipasa.com