TIJELO POD POVEĆALOM
Upala mokraćnog mjehura
|
Upala mokraćnog mjehura najčešće se javlja u vrijeme hladnijih dana, a češće zahvaća žene od muškaraca. To se povezuje s mokraćnom cijevi koja odvodi mokraću iz mjehura, a koja je kod žene mnogo kraća nego kod muškarca i zbog toga pristupačnija različitim mikroorganizmima koji mogu izazvati infekciju. Najčešći uzroci infekcije su mikroorganizmi iz crijeva, čak u 85 posto slučajeva. Riječ je o bakterijama koje su bezopasne i prirodni su dio crijevne flore, no u određenim se uvjetima mogu razmnožiti i stići do drugih organa poput mokraćnog mjehura. Moguće su infekcije i drugim mikroorganizmima i virusima, poput klamidije, a može biti uzrokovana i alergijskim reakcijama ili kao posljedica konzumiranja različitih kemijskih sredstva - primjerice nekih lijekova ili fizikalnih sredstva poput rendgenskog zračenja.
Ako je inficiran samo mjehur, bolesnik ne mora imati povišenu temperaturu, ali u slučaju bilo kojeg od navedenih simptoma uputno je što prije posjetiti liječnika. Kao posljedica neliječenja mogu nastati različite komplikacije, a upalu je teže kontrolirati ako je prisutna duže vrijeme. Također, akutne upale mogu prijeći u kroničnu i ukoliko se infekcija ne liječi, bakterije se mogu kroz mokraćovode proširiti na bubrege. Ponekad simptomi upale nestaju bez liječenja ili samo uz popularni Uvin čaj, odnosno povećano konzumiranje tekućine. No, nije uvijek tako, pa je dobro da bolesnik posjeti liječnika koji će propisati valjanu terapiju. U slučaju samoliječenja mogu se uzimati neadekvatni antibiotici i piti prekratko razdoblje. Nakon takvog »liječenja« imamo otpornije bakterije koje će liječniku otežati daljnje liječenje.
Kod terapije je neizmjerno važno uzeti sve antibiotike, odnosno onu dozu koju je propisao liječnik. Često se simptomi iznenađujuće smire za nekoliko dana (često i za dan-dva) nakon što se počne s terapijom, ali mikroorganizmi su i tad prisutni u mokraći i umnožit će se ako se potpuno ne iskorijene. Zbog toga se terapija mora provesti do kraja. Smatra se da je često i potpuno pražnjenje mokraćnog mjehura najvažnija obrana od infekcije. Korisno je piti dnevno oko litru i pol tekućine - vode, čaja ili negaziranog soka, koja pomaže ispiranju bakterija iz urinarnog trakta. Na taj način stvara se preduvjet za zdrav mokraćni trakt bez infekcija. Ženama se savjetuje redoviti ginekološki pregled, a muškarci od 50. godina nadalje godišnji pregled prostate koji podrazumijeva digitorektalni pregled i pregled ultrazvukom, pregled urina, urinokulture i PSA (Prostata Specifični Antigen). To se posebno odnosi na osobe koje u obitelji imaju oboljele od mjehura, bubrega i karcinoma prostate.
Ginekolozi preporučuju i izbjegavanje uskih hlača i donjeg rublja te pamučno rublje umjesto sintetskog, izbjegavanje uporabe pjenušavih kupki i različitih sve popularnijih sredstava za održavanje higijene intimnog dijela tijela. Osobe kojima se upale mokraćnog mjehura često ponavljaju preporuča se tuširanje jer bakterije prisutne u vodi za kupanje mogu lako ući u mokraćnu cijev.
J. LEKO