Test otkriva multiplu sklerozu 9 godina prije simptoma
Izraelski znanstvenici sa Sveučilišta u Tel Avivu razvili su jednostavne krvne testove kojima će se multipla skleroza (MS) moći predvidjeti devet godina prije nego što se pojave prvi simptomi. Ujedno se nadaju da će se zahvaljujući novoj metodi detekcije promjena u mozgu moći kreirati lijek koji će pravodobno spriječiti napredovanje ove najčešće bolesti živčanog sustava, čiji je uzrok još uvijek nepoznat, a karakteriziraju je nakupine plakova koje nastaju zbog gubitka mijelina u mozgu i moždini kralježnice, što dovodi do povremene pojave neuroloških simptoma.
Riječ je o tzv. kemijskim markerima koji će uskoro postati testovi za konkretnu primjenu. Prof. Anat Achiron s Medicinskog fakulteta u Tel Avivu kaže: “Svaki put kada se susretnemo s pacijentom koji pokazuje simptome multiple skleroze, moramo se pitati koliko vremena su oni već prisutni. Bolest možemo dijagnosticirati slikom mozga, ali nikada do sada nismo uspjeli doznati koliko dugo se promjene već događaju.”
Ako liječnici prepoznaju bolest dovoljno rano, moći će prepisivati lijekove koji ne mogu izliječiti bolest, ali mogu značajno ublažiti, pa čak i ukloniti, njezine simptome, poput slabosti i nespretnosti i bolova u ekstremitetima, tremor, blaža paraliza nogu, pojava djelomične sljepoće, bolova u oku i diplopije, koju uzrokuje slabost mišića oka.
Pacijenti se žale i na lako umaranje, slabost, vrtoglavice i probleme s nekontroliranim mokrenjem, a česte su i promjene raspoloženja, apatija i depresija... Inače bolest se najčešće javlja kod osoba u dobi od 20 do 40 godina, a najčešća pojava je uočena kod osoba starih oko 30 godina. Češća je kod žena nego kod muškaraca, a istraživanjima je uočena nasljedna sklonost bolesti i povezanost s virusnim infekcijama.
J. Luetić