bolest Piše: Goranka Jureško
Svaki deseti čovjek na svijetu ima kroničnu bubrežnu bolest pa je zato vrlo važna rana dijagnostika i poboljšanje liječnja kako bi se maksimalno odgodila dijaliza i transplantacija bubrega.
Zaključak je to više od 6000 stručnjaka koji su se okupili na Svjetskom nefrološkom kongresu u Milanu na kojem je istaknuta važnost liječenje anemije uzrokovane progresivnom bubrežnom bolesti s eritropoetinom jer se tako povećava kvaliteta života bolesnika i smanjuju brojne komplikacije.
“Od pojave bolesti do postavljene dijagnoze prođe još uvijek previše vremena. U tom periodu pacijenti se ne liječe i na kraju završe na dijalizi odnosno transplantaciji bubrega”, kaže Britanac Donal O’Donoghue, iz Hope Hospital. Dodaje da primjerice liječnici trebaju više pažnje posvetiti ranom otkrivanju bubrežnih bolesti poglavito kod dijabetičara i osoba s visokim krvnim tlakom.
Također je istaknuo novost u liječenju bubrežne anemije s novim eritropoetinom Mircerom koji vrlo uspješno drži hemoglobin pod kontrolom a daje se samo jedanput mjesečno za razliku od starijih preparata eritropoetina koji se daju jedan do tri puta tjedno. O’Donoghue naglašava da je to manje komplicirano za pacijente a jeftinije za zdravstveni sustav.
No, doc.dr. Sanjin Rački, predstojnik Zavoda za nefrologiju i dijalizu u KBC-u Rijeka ističe da na žalost hrvatski pacijenti s kroničnom bubrežnom bolešću koji su u predijalizi kao i oni kojima je transplantiran bubreg, jedini u Europi, nemaju pravo na eritropoetin na teret zdravstvenog osiguranja izvan bolnica. Dodaje kako za to nema ni medicinskog ali ni financijskog razloga.
Naime, cijena liječenja eritropoetinom košta oko 1200 kuna mjesečno i odgađa dijalizu za šest mjeseci do godine dana. Zna li se da dijaliza za jednog bolesnika košta godišnje 140.000 kuna, očito je da liječenje eritropoetinom deset puta jeftinije, kaže doc.dr. Rački. Dodaje da bi godišnje na takav način trebalo liječiti od 400 do 500 bolesnika.
Da je dobra kontrola bubrežne anemije višestruko korisna kako za pacijenta tako i za društvo na kongresu je istaknuo i Eberhard Ritz, sa Sveučilišne klinike u Heidebergu naglasivši da se tako smanjuju i srčani odnosno moždani udari kod takvih bolesnika.
Nefrolozi su također naglasili važnost tzv. visokoprotočnih dijalizatora za bolesnike koji su dugo na dijalizi ili imaju neke od komplikacija jer se kod takvih uređaja upotrebljava manje eritropoetina.
U središtu zanimanja svjetskih stručnjaka bile su i bolesti kostiju vezane uz kroničnu bubrženu bolest koje ako se ne liječe mogu izazvati velike bolove pa čak i puknuća kostiju, te lijekove koji mogu pomoći bolesnicima poput Fosrenola .
Na kraju je upozoreno kako s obzirom na starenje populacije i neprimjerene regulacije visokog tlaka te šećera u krvi kod dijabetesa kontrola bubrežne funkcije i rano liječenje postaje sve važnije.
Trošak liječenja bubrežne anemije u predijaliziranih i transplantiranih bolesnika na teret zdravstvenog osiguranja: - Austrija da - Albanija da - Bugarska da - Češka da - Belgija da -Hrvatska ne |
|