PSIHOONKOLOŠKA SAVJETOVALIŠTA - OAZE POZITIVNE ENERGIJE
|
Piše Patricija SOFTIĆ-MEHMEDOVIĆ
Šok i ljutnju zamijeniti utjehom i nadom
- Ovakva bi se savjetovališta trebala otvoriti u svakoj bolnici i klinici u Hrvatskoj, a trebala bi biti na usluzi ne samo bolesnicima i njihovim obiteljima, već na neki način i liječnicima obiteljske medicine. Činjenica je da su upravo oni najviše i najduže u kontaktu sa svojim pacijentima, dugo ih poznaju, a dosad su im nerijetko služili upravo kao psihoterapeuti. Osim savjetovališta, u sklopu nacionalnog programa potrebno je i dodatnoj educirati kompletno medicinsko osoblje koje dolazi u kontakt s onkološkim bolesnicima, istaknuo je dr. Katinić.
Psihijatri su se dosad bavili raznim problemima ljudske prirode i ovisnostima pa nas je zanimalo kako to da se dr. Katinić odlučio upravo za ovu tematiku. Kako kaže, u svom je radu spojio antropologiju, psihijatriju, pa i filozofiju, jer je promišljanje o smislu života svojstveno čovjeku, a najčešće ga na to natjeraju teške životne situacije kao što su onkološke bolesti. U takvim stresnim situacijama ljudima treba pomoći da što prije prevladaju šok, iznenađenje, ljutnju i sve druge negativne emocije koje sa sobom donosi dijagnoza. Njih bi trebalo zamijeniti utjehom i nadom, ali i spoznajom o pravoj prirodi bolesti, njenom tijeku i načinima liječenja.
- Iako se često misli da su oboljeli od raka depresivni, kod njih se najčešće javljaju tjeskoba, stres i strah čak i od nekih vrsta terapija. Uz razmišljanje o svakodnevnim stvarima, počinju preispitivati svoje ponašanje i odnose te često žele razriješiti neke situacije ako do tada nisu. U svemu tome oni trebaju nečiju potporu i savjet koji bismo im mi psihijatri trebali dati, kaže dr. Katinić.
Pacijente treba strpljivo slušati
Iako je danas kvaliteta života i životni vijek onkoloških bolesnika daleko duži nego nekad, strah od smrti koja u tim trenucima postaje stvarnija uvijek je isti. Ponekad je taj strah toliki da potpuno blokira osobu i njezin život, dok u drugom krajnjem slučaju osoba želi živjeti punim plućima ne mareći više za svoje zdravlje. Ni jedna ni druga situacija nisu dobre, upozorava dr. Katinić, jer u svemu treba imati mjeru.
- I sama okolina, pogotovo članovi obitelji, znaju pretjerati u brizi za oboljelog, pa se zna dogoditi da odjednom normalan svakodnevni život ukućana stane. Svi su tihi, hodaju na prstima, odbijaju se posjetitelji bez obzira na to u kakvom je bolesnik stanju, pa drugi umjesto njega donose odluke o ama baš svemu. To nikako nije dobro činiti jer prevelika pažnja i napominjanje da se radi o bolesniku kod njega izazivaju osjećaj otuđenosti i osamljenosti. Čak i kada je već izvjesno da će osoba umrijeti, treba pustiti da stvari idu svojim tokom, a ne ranije ga pokopati, napominje dr. Katinić.
Oboljele osobe, upozoravaju stručnjaci, ne trebaju sažaljenje i držanje pod staklenim zvonom, nego razumijevanje i strpljenje, posebno zato što često još ni same ne znaju što osjećaju prema vlastitom stanju. Osim toga, u tim trenucima se kod bolesnika budi šesto čulo pa oni čuju i vide čak i ono što ne bi trebali vidjeti ili čega uopće nema, primjerice neke naše geste koje krivo interpretiraju. Upravo zato trebamo se truditi biti što prirodniji. Članovi obitelji, kaže dr. Katinić, češće traže savjet i pomoć u savjetovalištima nego sami oboljeli, a zanima ih sve, od odnosa prema oboljelom do nekih svakodnevnih stvari. Sami liječnici su često toliko zauzeti svojim poslom da nemaju vremena porazgovarati s pacijentom i njegovom obitelji o terapijama, tijeku bolesti, nekim vrstama samopomoći, pa se ljudi i o tome informiraju u savjetovalištima.
- Nema jedinstvenog recepta koji bi se mogao primijeniti na apsolutno svaki slučaj jer smo svi različiti, pa i pristupi psihijatara trebaju biti individualni. No, sve spomenuto trebale bi biti glavne smjernice svima koji s onkološkim bolesnicima stupaju u kontakt. Svojim studentima na medicini uvijek kažem da samo trebaju dovoljno dugo razgovarati s pacijentima, dakle, biti strpljivi i slušati ih koliko god im se ono što čuju činilo banalnim, da bi na kraju ipak saznali što pacijentu točno treba. To vrijedi za sve, pa i za samu obitelj, koja ne treba forsirati oboljelog da priča o bolesti, nego ga pustiti da se počne sam ispovijedati onda kada to osjeća potrebnim, poručio je dr. Katinić.