Nedavna studija sa Sveučilišta u istočnoj Finskoj (UEF) otkrila je da benzodiazepin i srodni lijekovi povećavaju smrtnosti za više od 40 posto među pojedincima s Alzheimerovom bolešću
Benzodiazepini su grupa psihoaktivnih lijekova koje služe kao antidepresivi.
Prema rezultatima studije, rizik od smrti je mnogo veći nakon što se pacijentima propiše benzodiazepin i srodni slični lijekovi. Taj povećani rizik od smrti često može biti uzrokovan “štetnim učincima tih lijekova, uključujući ozljede povezane sa padovima koji urokuju frakture kuka, upale pluća i moždani udar.”
U studiji je korišten medicinski registar MEDALZ-a (Medication Use and Alzheimer’s Disease). Studija je uzela u obzir sve pojedince u Finskoj kojima je dijagnosticirana Alzheimerova bolest od 2005. do 2011. godine. Oni koji su ranije koristili benzodiazepine i srodne lijekove nisu bili uključeni u ovu studiju.
Ispitivana populacija činila je broj od najmanje 10.380 novih korisnika spomenutih lijekova. Zatim su uspoređeni sa 20.760 osoba koje nisu koristile te lijekove.
Iako postoje različite smjernice za liječenje koje navode da su nefarmakološke mogućnosti „prva opcija u liječenju početne anksioznosti, uznemirenosti i nesanice kod osoba s demencijom“, no uglavnom se benzodiazepini i srodni lijekovi koriste za liječenje ovih simptoma od početka.
Važno je napomenuti da ako je benzodiazepin i srodna uporaba lijekova neophodna, ti lijekovi moraju biti samo za kratkotrajnu uporabu. Na temelju nalaza ove studije potrebno je ozbiljnije razmotriti primjenu benzodiazepina i povezanih lijekova kod osoba s demencijom.
Umjesto uzimanja lijekove koji često imaju negativne nuspojave, razmislite o ovim prirodnim lijekovima za Alzheimerovu bolest:
Meditacija – Meditacija je jedan od najjednostavnijih i najjednostavnijih načina rješavanja Alzheimerove bolesti. Ako ste početnik u meditaciji, počnite s petominutnom sesijom i polako povećavate do 20-30 minuta dvaput dnevno.
Ginkgo biloba – Ova tinktura je popularan lijek za demenciju i Alzheimerovu bolest. Gingko biloba može pomoći regulirati normalnu i zdravu cirkulaciju krvi u mozgu.
Mentalne vježbe – svakodnevno obavljanje mentalnih vježbi može pomoći u usavršavanju pamćenja. Rješavajte zagonetke, križaljke, sudoku ili jednostavno čitajte knjige.
Krvni tlak – Jedite zdravije i redovito vježbajte kako biste održali krvni tlak koji može uzrokovati gubitak pamćenja.
Bilje – Uključite puno više biljne hrane u svoju prehranu, što će pomoći u poticanju vašeg imunološkog sustava.
Zdrava prehrana i tjelovježba – Praćenje zdrave prehrane, redovita tjelovježba i zdrav način života mogu spriječiti demenciju. Ako je moguće, pokušajte s aktivnostima na zraku kako biste poboljšali svoje kognitivne sposobnosti.
Hrana puna antioksidansa – jedite hranu bogatu antioksidansima koji nude mnoge pogodnosti za pojedinca s Alzheimerovom bolešću. Dodajte čili u prahu, papar, origano i kadulju kako biste maksimalno pojačali okus svoje hrane.
Novi-Svjetski-Poredak.com