Neke osobe se odlučuju na uklanjanje madeža iz estetskih razloga, dok su druge primorane na takav postupak zbog pojave malignog melanoma.
Arhiv
Mađeži, lokalizirane nakupine nevocita, podsjećaju nas na seksi točkicu koja se nalazila na obrazu legendarne Marilyn Monroe, ili pak na veliku, često neprivlačnu mrlju koju bi pod svaku cijenu željeli ukloniti.
dermatovenerologinja Maja Ceković
Stoga smo kontaktirali Maju Ceković, dermatovenerologinju i ravnateljicu Poliklinike ''DermAngio'', koja svake godine na stručna usavršavanja odlazi u Beč i Munchen. Zamolili smo je da nam objasni zašto se ljudi odlučuju za uklanjanje.
- Većina pacijenata dolazi po medicinskoj indikaciji. Zahvati uklanjanja mogući su ako je madež potencijalno sumnjiv, te s vremenom može prijeći u maligni melanom. Nekim osobama madeži smetaju iz isključivo estetskih razloga - rekla nam je Ceković.
Euromelanoma Day |
Uklanjanje traje od deset minuta do pola sata
Također, tvrdi kako se mlađe osobe za uklanjanje madeža odlučuju zbog uglavnom estetskih razloga, a osobe zrelije i starije životne dobi obično više pažnje posvećuju kontroli madeža i otkrivanju mogućih promjenama na istima.
Zamolili smo Ceković da nam objasni pomoću kojih se kriterija otkrivaju promijene na madežima i kada treba otići na pregled.
- Kriteriji koji nam pomažu pri procijeni su takozvani 'ABCDE' faktori. 'A' označava asimetričnost madeža, dakle nejednakost njegovih polovica, 'B' - border, nepravilnosti ruba, gdje možemo uočiti širenje, 'C' - colour, kada boja madeža biva neujednačena, 'D' - dijametar, odnosno povećanje madeža, dok 'E' označava elevaciju, ispupčenost madeža iznad kože. Ukoliko se uoče navedene promijene potreban je hitan dermatološki pregled - rekla nam je Ceković, te napomenula kako nema razloga za paniku ukoliko se promjene primijete na vrijeme.
Maja Ceković
- Manji madeži koji se nalaze na tijelu uklanjaju se jednostavnim zahvatom i odjednom. No, ukoliko je riječ o većem madežu koji se nalazi primjerice, na licu, zahvat se obavlja u nekoliko navrata, upravo kako bi se izbjegli neugodni ožiljci.
Prvim zahvatom uklanja se dio madeža, nakon čega se čeka da zacijeli, pa se postupak ponovi nakon 2 do 3 tjedna. To ovisi o elastičnosti kože. Svaki se zahvat vrši pod lokalnom anestezijom - tvrdi Ceković.
Umjesto u solarij, krenite po kremu za samotamnjenje
Stručnjakinja upozorava na sunčanje, kojem je teško odoljeti u vrućim ljetnim mjesecima. Sunce i solarij, koji dobar dio ženske populacije koristi kako bi potamnila put, mogu se pokazati kobnima.
Savjetujem da solarij i sunčanje zamijene s kremama za samotamnjenje koje donose jednak efekt, a ne oštećuju kožu - preporuča dermatovenerologinja.
Za kraj, poručuje kako je madeže potrebno pregledavati jednom godišnje, dok osobe koje imaju velik broj madeža, svjetliju put ili oboljele od melanoma u obitelji ovakve preglede trebaju činiti češće, o čemu odlučuje liječnik.