Makar bolovi u leđima jesu najviše karakteristični za nešto za stariju populaciju, osobe bilo koje dobi mogu imati probleme s bolovima u leđima zbog različitih razloga – bilo da se radilo nekoj povredi, deformaciji, genetskoj predispoziciji, zubu vremena…
Kada se priča o bolovima u leđima, uzroke je teško generalizirati upravo zbog njezine složenosti, povezanosti s centrom živčanog sustava, leđnom moždinom, koja je direktni nastavak mozga, a pomoću koje on upravlja motorikom cijelog tijela. Ipak, postoje određena uvjerenja oko toga što uzrokuje bolove, a koja često nisu točna. Vrijeme je da saznate prave istine i neistine o leđima i boli.
Neistina: Uvijek treba sjediti uspravno
Pogrbljeni položaj leđa, naravno, isto tako nije dobar, ali jednako je loše uspravno sjedenje. Što to znači? Duži periodi uspravnog mirnog sjedenja mogu jednako izazvati bolove u leđima kao i pogrbljenost. Ako sjedite duge periode vremena, mijenjate redovito položaje, a najbolji je kada možete biti nagnuti malo prema natrag, pod kutom od 100 stupnjeva.
Neistina: Nemojte dizati teške predmete
Ne treba biti neophodno krivac težina tereta, nego način na koji ga dižete. Naravno da se treba kloniti dizanja preteških tereta, no mnoge osobe rade grešku i terete dižu presavijanjem i uspravljanjem leđa, a ne nogama, što vrlo često dovodi do bolova u leđima. Također, tijekom dizanja tereta treba izbjegavati i pokrete okretanja, jer može doći do povreda.
Neistina: Odmor je najbolji lijek
Da ne bude zabune, odmor leđa može pomoći kada je u pitanju akutnoj povredi ili uklještenju živca koji uzrokuje bol u leđima. No, nije istina da se treba ostati krevetu cijelo vrijeme. Dan ili dva u krevetu mogu pogoršati bol u leđima.
Neistina: Bol u leđima uzrokuje povreda
Pomicanje diskova između kralježaka, povrede, bolesti, infekcije, pa čak i nasljedna stanja mogu izazvati bol u leđima. Dakle, ako vas bole leđa ne mora neophodno značiti da ste ih povrijedili.
Neistina: Mršavi ljudi nemaju probleme s boli
Svatko može patiti od bolova u leđima bez obzira na dob, spol, pa tako i težinu. Osobe koje su premršave, posebno one koje boluju od nekih poremećaja prehrane, mogu imati problema s gubitkom strukture kostiju, što može uzrokovati bol u leđima.
Neistina: Vježba nije dobra za bol u leđima
Osobe koje pate od akutnih bolova u određenim dijelovima leđa, trebali bi prema preporuci liječnika ili fizioterapeuta raditi određene vježbe koje bi trebale pomoći u smanjenju boli. Također, redovita i pravilna vježbanja mogu pomoći u smanjenju mogućnosti ponovnog javljanja boli.
Istina: Kiropraktika i akupunktura pomažu
Masaže i spinalna manipulacija koju provode kiropraktičari dokazano pomažu u olakšanju bolova u leđima. Također, akupunktura dokazano pomaže mnogim pacijentima kojima neke druge standardne metode ne pomažu. Joga i progresivna relaksacija također su jedni od načina koji su pomogli mnogima u problemima s bolovima.
Izvor: www.zena.hr