HEMATOLOG DR. IVAN HOST O NAJČEŠĆIM KRVNIM BOLESTIMA I NAČINIMA NJIHOVA LIJEČENJA
Piše Dubravka POLJAK
- Bolesti krvi su relativno česte. Možemo općenito reći da rijetko koja bolest ne uzrokuje promjene u krvnoj slici ili sastavu krvi, kazao je dr. Ivan Host, hematolog u riječkom KBC-u, otvarajući ovo poglavlje spomenom tromboze, krvne bolesti koja je suprotno sveopćem uvjerenju prilično česta među njegovim pacijentima.
- Statistički gledano će se svake godine tromboza javiti kod jedne od tisuću osoba. Na sklonost zgrušavanju utječu i nasljedni čimbenici - oko pet posto osoba u nas ima nasljedno povećanu sklonost zgrušavanju, odnosno trombofiliju. Mogućnost nastanka tromboze raste s godinama starosti, a češća je nakon operativnih zahvata i povreda, pojasnio je dr. Host, koji navodi da se tromboza najčešće javlja na nogama.
- Liječnik će pregledom posumnjati na trombozu i uputiti pacijenta na pregled color dopplerom da bi se utvrdilo je li tromboza zaista uzrok ovih tegoba, kaže dr. Host.
Štetno sjedenje prekriženih nogu
Kod tromboze je riječ o zgrušavanju krvi u slučajevima kada ono ne predstavlja prirodnu i zaštitnu funkciju organizma, već mu izaziva štetu. O trombozi govorimo samo onda kada ne postoji povreda zbog koje su nastali vidljivi podljevi i masnice, već su ove ružne vanjske manifestacije posljedica presporog protoka krvi, primjerice, prilikom sjedenja presavijenih nogu, a mogu se javiti i uslijed promjena na stijenkama krvnih žila, pri većim ili manjim aterosklerotskim promjenama.
Trombotično zgrušavanje krvi može biti potaknuto i smanjenom opskrbom kisikom i hranjivim tvarima, a nerijetko ga može prouzročiti i uzimanje nekih lijekova i hormona, kao i razne bolesti i duže ležanje zbog operativnog zahvata. Stres se, posebno u novije vrijeme, javlja kao mogući faktor stvaranja krvnog ugruška, odnosno tromba koji se taloži uz stijenku žile i ovisno o veličini djelomično ili potpuno ju zatvara i sprečava protok kroz nju. Duboke vene nogu su u slučaju tromboze posebno često pogođene jer u njima krv teče protiv sile teže, prema srcu.
Opasni krvni ugrušci
Trombozu liječimo lijekovima koji smanjuju zgrušavanje krvi tako što je razrjeđuju.
- Ovi lijekovi su u obliku tableta ili se daju putem potkožnih injekcija tzv. niskomolekularnih heparina. Uz to se svakako moraju primjenjivati i opće mjere kao stavljanje kompresivnog zavoja ili elastičnih čarapa. To važi kako za liječenje, tako i za prevenciju nastanka tromboza, kazao je dr. Host.
Hematomi se liječe ledom
- Modrica prvo promijeni svoju ljubičastoplavu boju u zelenkastu, pa žućkastosmeđu i postupno nestane. Ukoliko je krv iscurila iz žile koja se nalazi dublje unutar tkiva, možda se neće vidjeti modrica, već će hematom biti primjetan kao oteklina. Ukoliko je više krvi iscurilo, oteklina koja je tako nastala može pritiskati okolno tkivo, što može izazvati bolove i poremetiti pokretljivost okolnih mišića i zglobova. Uzrok podljevu može biti i poremećaj zgrušavanja krvi uslijed hemofilije ili zbog uzimanja nekih lijekova koji sprečavaju zgrušavanje krvi, pojasnio je dr. Host koji navodi da većina hematoma nestaje već nakon nekoliko dana sama od sebe. Modrice ili plavice za mnoge od nas su neugodni biljezi, posebno ako se nalaze na mjestima koja se ne mogu skriti odjećom.
- Da bi se spriječio nastanak većeg hematoma, treba odmah nakon povrede zahvaćeno mjesto ohladiti, najbolje pod tekućom hladnom vodom ili ledom. Led nikad ne stavljajte direktno na kožu, već samo preko ručnika. Razne heparinske masti koje su velikim dijelom u slobodnoj prodaji omogućuju bržu razgradnju hematoma, pa ih također preporučujem, metode su koje predlaže dr. Host, uz upozorenje da liječničku pomoć morate svakako zatražiti ako su krvni podljevi jako veliki ili kada je na mjestu hematoma velika oteklina zbog čega trpite jake bolove i ograničenja pokretljivosti.
- Kod povreda glave ili područja spolovila, kada se krvni podljevi javljaju spontano bez poznatog vanjskog utjecaja, sami od sebe, tj. da se na mjestu gdje se javio hematom niste ranije udarili, treba obvezno kontaktirati liječnika. Krvna slika (hemogram) i test zgrušavanja krvi (koagulogram) su načini na koje se može pokušati naći uzrok za nastanak hematoma i odrediti veličinu povrede, kaže dr. Ivan Host, koji upozorava da je najgori scenarij u ovom slučaju poduzimanje operativnog zahvata da bi se spriječilo moguće oštećenje okolnih organa i tkiva.
Anemija prati mjesečnice
- Uglavnom nastaje zbog gubitka krvi krvarenjem (primjetnim ili najčešće neprimjetnim), zatim zbog smanjenog stvaranja crvenih krvnih tjelešaca (eritrocita) u koštanoj srži ili pak zbog njihove pojačane ili ubrzane razgradnje (hemoliza). Najčešća anemija je ona uslijed smanjenog stvaranja eritrocita zbog manjka željeza, tzv. sideropenična anemija. Ova anemija je gotovo uobičajena u žena u reproduktivnoj dobi, a uzrokovana je gubitkom krvi te time i željeza uslijed mjesečnica. No, ovu anemiju treba bez obzira na učestalost uvijek ozbiljno shvatiti jer može biti i znak neke teže bolesti, posebno ako se javi u muškaraca i žena poslije menopauze, kazao je dr. Host.
Povećan rizik za trombozu * kod pušača * u osoba starijih od 50 godina * u žena koje uzimaju hormonske preparate * kod debljih osoba * ukoliko ste ranije imali trombozu * ukoliko je neki član obitelji ranije bolovao od tromboze * ukoliko ste nedavno bili na operaciji * ako morate duže ležati u krevetu * kod dužih putovanja, posebno u autobusu ili avionu |
Prevencija zgrušavanja * piti puno tekućine, posebno tijekom ljetnih mjeseci * izbjegavati alkohol jer on dehidrira organizam * ne pušiti * na dužim putovanjima ili ukoliko radite na mjestu gdje se sjedi, što češće ustati i prošetati * prilikom sjedenja micati nogama i stopalima * ukoliko imate problema s venama, nositi specijalne elastične čarape ili zavoj * ne sjediti prekriženih nogu * po preporuci liječnika uzimati Aspirin, koji već u malim dozama smanjuje mogućnost nastanka tromboze |
Hrana kao lijek Dr. Host preporučuje pravilnu prehranu kao pozitivan utjecaj na zgrušavanje krvi. Tako, ako imate prirodnu sklonost modricama, trebali biste jesti više zelenog povrća kao što je kelj, cvjetača, špinat, kiseli kupus, zatim svinjsko meso, masniju govedinu i iznutrice. Kada s druge strane postoji povećana sklonost zgrušavanju krvi, onda treba jesti što manje ovih namirnica. www.glasistre.hr |