Sent: Saturday, June 07, 2008 8:41 PM
>
Dragi Ljudi ovaj mail koji je poslan za Alenku Zirdum iz Broda šaljite na što više mail adresa.
Molim vas da, ako ste u mogućnosti, uplatite barem 10 Kn na žiro račun 2340009-3102243146
Tridesetogodišnja nastavnica treba 40.000 eura za jednomjesečnu terapiju
Dr. Davorin Herceg: Radi se o izuzetno rijetkom obliku tumora, od kojeg u Hrvatskoj obole jedan do dva bolesnika |
piše divna zenić |
Toliko, naime, u Hrvatskoj stoje četiri trotjedna ciklusa terapije lijekom Yondelis, koji su joj preporučili onkolozi, a koji kod nas, nažalost, još nije registriran. Zbog prirode bolesti, Alenka, koja se liječi na zagrebačkom Rebru, nema vremena čekati eventualnu registraciju, zbog čega je pokrenuta humanitarna akcija čiji je cilj prikupiti novac za njezino liječenje. Zloćudni tumor glatkog mišićnog tkiva (leomiosarkom) otkriven joj je prije tri godine, u osmom mjesecu trudnoće. Na sreću, kaže nam Alenka, rodila je prekrasnu curicu, koja je zdrava i napredna.
No, nakon nekoliko doza i vrsta kemoterapije i zračenja, bolest je ponovno u progresiji, a onkolozi u Njemačkoj, koje je kontaktirala, preporučili su joj Yondelis, koji se na tržištu Europske unije pojavio u listopadu prošle godine i koji se pokazao učinkovit u terapiji sarkoma mekog tkiva. S preporukom se slažu i onkolozi na Rebru, no porazna je činjenica da je lijek koji bi joj mogao pomoći poznat, ali praktično nedostupan. Alenka je posebno ogorčena činjenicom da je isti lijek u EU-u otprilike tri puta jeftiniji nego u Hrvatskoj.
Četiri ciklusa
Njezin onklog dr. Davorin Herceg s Rebra potvrđuje da su joj odredili četiri ciklusa terapije po 2,7 miligrama lijeka, što uz PDV i veledrogerijsku maržu iznosi po deset tisuća po trotjednom ciklusu, dok, usporedbe radi, cijena iste doze lijeka u EU-u iznosi 3.800 eura. Dr. Herceg objašnjava kako se kod Alenke radi o izuzetno rijetkom obliku tumora, od kojeg u Hrvatskoj u pet godina obole jedan do dva bolesnika, zbog čega proizvođač lijeka za sada nije našao interes da pokrene registraciju u našoj zemlji. Doc. dr. Mirando Mrsić, član Upravnog odbora Hrvatske udruge bolesnika s rijetkim bolestima, potvrđuje da bi, prema redovnoj proceduri, registraciju trebao zatražiti proizvođač, a brza registracija, prema praksi u EU-u, traje tri mjeseca.
Međutim, dr. Mrsić objašnjava i da u ovakvim slučajevima postoji opcija interventnog uvoza lijeka, koju treba zatražiti liječnik bolesnika, a zatim odobriti bolničko Povjerenstvo za lijekove i Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, a lijek bi se platio iz bolničkog proračuna. No, u razgovoru s dr. Hercegom doznajemo kako na Rebru za sada ne razmišljaju o toj opciji. Što se Alenke tiče sve, dakle, ostaje na ljudima dobre volje koji joj mogu pomoći da nastavi liječenje jer nema vremena čekati ništa drugo, no iz Udruge oboljelih i liječenih od malignih bolesti "Za novi dan" ističu kako zbog svih budućih bolesnika treba osigurati što skoriju registraciju lijeka.
Sarkomi napadaju mlade |
Žiroračun za pomoć
Svi koji su voljni pomoći Alenki Zirdum da nastavi liječenje jedinim lijekom koji joj može pomoći, svoje priloge mogu uplatiti na žiroračun otvoren u PBZ-u: 2340009-3102243146.