Bol je nešto, što bi smo svi htjeli izbjeći, ali s vremena na vrijeme moramo ju osjetiti - bilo da je riječ o glavobolji, zubobolji, mjesečnici, bolovima u leđima, mišićima ili zglobovima....
Za mnoge od nas, bol je životna činjenica, sa kojom se često susrećemo. Bol nosi i svoje posljedice - može donijeti probleme sa snom, depresiju, nemir, slabljenje imuniteta, probleme u porodici itd.
Neki od nas traže rješenje u ljekarnama, kupujući lijekove poput paracetamola, aspirina ili ibuprofena.
---
Znanstvenici još uvijek ne znaju točno, na koji način djeluju analgetici. Poznato je da povrijeđena ili upaljena tkiva proizvode niz kemijskih tvari, koje šalju signal preko nervnog sistema u mozak. Mozak registrira ovaj signal kao bol.
Razne vrste analgetika djeluju na različiti način. Pretpostavlja se da aspirin i drugi nesteroidni anti-upalni lijekovi (poput ibuprofena) djeluju na takav način, da blokiraju enzim, odgovoran za stvaranje kemijskih tvari, koje uzrokuju upale.
Paracetamol, s druge strane, djeluje direktno u mozgu, blokirajući stvaranje kemikalije, koja uzrokuje bol - prostaglandina.
Iako su jako efikasni, konvencionalni analgetici imaju i niz nedostataka, ako se koriste često ili svakodnevno. Svi oni mogu uzrokovati probavne probleme, posebice aspirin, koji snažno iritira stijenke želuca. Dugotrajno korištenje aspirina može uzrokovati peptički ulcer, dok ibuprofen uzrokuje upalu tankog crijeva i "leaky gut" sindrom.
"Leaky gut" sindrom je stanje, kod kojeg crijeva počinu propuštati neprobavljene molekule proteina. "Leaky gut" sindrom je povezan sa cijelim nizom autoimunih i upalnih bolesti
Nesteroidni anti-upalni lijekovi mogu ubrzati degenerativne promjene u zglobovima osoba, koje pate od artritisa. Na takav način, ovi lijekovi olakšavaju simptome bolesti, ali pogoršavaju samu bolest.
Dugotrajno korištenje nesteroidnih anti-upalnih lijekova može također uzrokovati oštećenja bubrega. Studija nedavno provedena u Engleskoj pokazuje da jedna od 15 hospitalizacija se događa zbog nuspojava lijekova, najčešće aspirina i drugih nesteroidnih anti-upalnih lijekova.
---
Pošto je bol tako česta pojava u ljudskom društvu, nije čudno da u narodnoj medicini postoji toliko prirodnih sredstava protiv boli. Prirodna sredstva za smanjenje bolova uključuju primjenu leda ili topline, akupresuru, akupunkturu, tehnike disanja, masažu, odmor i ljekovito bilje.
10 najjačih sredstava protiv bolova
1. Akupunktura i akupresura
Odavno je poznato da djelovanje na određene akupunkturne točke može olakšati ili kompletno eliminirati bol.
Akupunktura je sama po sebi cijela znanost i ne možete ju samostalno primjenjivati. Zato, ako želite isprobati dobrobiti akupunkture, obratite se kvalificiranom stručnjaku u ovom području.
Akupresura je metoda liječenja koja potiče iz dalekoistočnih zemalja. Ona je u stvari modifikacija akupunkture. Razlika između ove dvije metode je u načinu djelovanja na akupunkturne točke. Kod akupunkture se na tim točkama djeluje ubodom igala, a kod akupresure stimulacija se obavlja pritiskom prstiju.
Za razliku od akupunkture, akupresuru možete provoditi i sami kod kuće.
Akupresurne točke:
Glavobolja
Zubobolja
Porođajna bol:
Bol u leđima:
Menstrualna bol:
Sve vrste bolova:
2. Boswellia (lat. - Boswellia Serrata, ayurv. - shallaki, salai guggal)
Indijska biljka boswellia u kliničkim ispitivanjima je pokazala istu učinkovitost, kao i konvencionalni lijekovi protiv bolova, uzrokovanih reumatoidnim artritisom. India’s Council for Scientific and Industrial Research proveo je cijeli niz istraživanja da bi pronašao efikasne biljne lijekove za liječenje reumatoidnog artritisa. Istraživanja su potvrdila, da aktivni sastojci boswellije su puno učinkovitiji od modernih anti-upalnih lijekova i nemaju negativne nuspojave.
Aktivne tvari, koje sadrži boswellia, djeluju analgetski i smanjuju stvaranje upalnih kemikalija (leukotriena).
Usporedna studija sa 175 pacijenata, koji su patili od reumatoidnog artritisa, pokazala je 97% poboljšanje kod bolova, oticanja zglobova i jutarnje ukočenosti. (Pacijenti su uzimali 450-750 mg ekstrakta boswellije tokom 3-4 tjedna). Rezultati su slični i kod osoba, koje su uzimali konvencionalne lijekove ketoprofen i phenylbutazone, ali za razliku od njih, boswellia nije uzrokovala nikakve negativne nuspojave.
Osim toga što se može uzimati oralno, boswellia se koristi i u kremama za lokalnu primjenu.
3. Vražja kandža (lat. Harpagophytum procumbens)
Vražja kandža je još jedna biljka, poznata zbog svog djelovanja na bolove, uzrokovane artritisom. Studije u Francuskoj su pokazale da je vražja kandža isto tako efikasna, ali i puno bezopasnija od konvencionalnih lijekova protiv artritisa.
Korijen ove biljke, podrijetlom iz Južne Afrike, sadrži iridoidne glikozide, koji imaju analgetska i anti-upalna svojstva.
Vražja kandža također dobro djeluje na bolove u leđima. Istraživanja u Njemačkoj su pokazala, da vražja kandža značajno smanjuje intenzitet bola, ukočenost i slabost u mišićima kod osoba sa bolovima u donjem dijelu leđa.
4. Bijela vrba (lat. - Salix alba)
Poznati grčki liječnik Hipokrat za bolove je preporučivao čaj od lišća bijele vrbe.
Tek krajem 19 stoljeća je pronađeno, da kora bijele vrbe sadrži poseban sastojak, koji se zove salicilna kiselina.
Da li se sjećate, od čega je napravljen aspirin? Tako je! - on je salicilna kiselina u kemijskom obliku. Iako prirodna salicilna kiselina djeluje nešto sporije od aspirina, donosi isti učinak u smanjenju bolova, kao i aspirin, ali bez negativnih posljedica za zdravlje poput oštećenja želuca.
Iako bijela vrba nema iritirajući učinak na želudac, ipak se preporučuje da osobe sa peptičkim ulcerom i gastritisom koriste ovu biljku sa oprezom.
5. Povratić (lat. - Tanacetum parthenium)
Povratić je još jedna biljka, koju su poznavali Grci i koristili kao lijek za upale i menstrualne bolove.
Povratić sadrži skupinu aktivnih sastojaka, koji se zovu sesquiterpen laktone, a najvažniji od njih je parthenolid.
Istraživanja pokazuju, da povratić može smanjiti učestalost, jačinu i trajanje glavobolje, ako se konzumira redovito.
U jednom takvom istraživanju 72 osobe, koje su patile od migrene, tokom 4 mjeseca su uzimale pripravak na bazi povratića, dok druga grupa je uzimala placebo. Studija je pokazala da je grupa, koja je uzimala povratić, imala značajno poboljšanje u liječenju migrena bez ikakvih nuspojava.
Međutim, povratić nije učinkovit kada se radi o akutnim napadajima migrene.
6. MSM
Već je odavno poznato, da kupanje u sumpornoj termalnoj vodi ili unos takve vode u organizam je jako dobar za osobe, koje pate od bolova u zglobovima.
MSM (methyl-sulphonyl-methane) je prirodni spoj sumpora, koji suzbija bol i upale zglobova.
Iako puno namirnica sadrži MSM, ovaj sastojak na žalost brzo nestaje u procesu kuhanja i prerade hrane.
Istraživanja su pokazala 80% poboljšanje kod uzimanja MSM-a u grupi pacijenata sa degenerativnim artritisom.
Entuzijastičnim korisnikom MSM-a je bio poznati glumac James Coburn, koji je godinama patio od reumatoidnog artritisa, dok nije naišao na informacije o MSM-u. "Ovo je čudo. Bol je nestala. Nakon tri dana mogao sam igrati golf!" - rekao je James.
MSM je dostupan u obliku kapsula, a može se koristiti i lokalno, u obliku kreme.
7. Magnezij
Redoviti unos dovoljnih količina magnezija može Vam pomoći, ako patite od migrena.
Ovaj mineral je prisutan u cjelovitim žitaricama, orašastom voću, sjemenkama, mahunarkama i zelenom povrću.
Koncentracija magnezija u krvi i tkivima utječe na receptore serotonina u mozgu, koji su uključeni u proces nastanka migrena. Kod skoro 50% osoba, koje pate od migrena, primijećena je niska koncentracija ovog minerala u krvi.
U Njemačkoj studiji 41% osoba je primijetila značajno poboljšanje kod oralnog uzimanja magnezija. Smanjio se kao intenzitet, tako i trajanje migrene.
Osim toga magnezij zaustavlja stvaranje upalne tvari koja se zove Substance P, zahvaljujući čemu može smanjiti bol u leđima, grčeve u mišićima i slabost u mišićima kod fibromialgije.
8. Bromelain
Bromelain je jedan od probavnih enzima, koji sadrži stabljika ananasa.
Ima anti-upalna svojstva i može se koristiti u obliku kreme kod reumatoidnog artritisa, ozljeda, istegnuća mišića i iščašenja zglobova.
Ne samo to - bromelain se pokazao efikasnim i kod bolova, uzrokovanih sinusitisom. Također je efikasan kod bolova nakon kirurških zahvata.
9. Kurkuma
Kurkuma sadrži poseban sastojak kurkumin, koji je moćno sredstvo protiv bolova i reumatskih upala. Kurkuma se može uspješno koristiti umjesto nesteroidnih anti-upalnih lijekova bez ikakvih negativnih učinaka na zdravlje.
Otkriveno je da kurkumin sprečava neurotransmiter substance P da šalje signal o bolovima u mozak. Također sprečava upale na takav način, da smanjuje aktivnost prostaglandina.
Obično doziranje je 400-600 mg kurkumina tri puta dnevno. Kurkuma se može uzimati zajedno sa bromelainom.
10. Slina
Možda ovo zvuči čudno, ali slina je najveći analgetik ikada poznat. Otkriveno je, da je slina 6 do 10 puta jača od morfija. Slina sadrži poseban sastojak opiorphin, koji djeluje protiv bolova.
Znanstvenici smatraju, da sa otkrićem opiorphina će najvjerojatnije nastati nova generacija lijekova protiv bolova, puno boljih od klasičnih sredstava poput morfija, koji izaziva ovisnost i psihomatska stanja.
--------
Praktični savjeti za određene vrste bolova:
Zubobolja: ulje klinčića, češnjak, bijeli luk, sok od pšenične trave, peppermint, papar, led
Glavobolja, migrena: toplina ili led, lagana masaža glave, akupresura, povratić, magnezij, aromaterapija: peppermint, sandal, lavanda, eukaliptus
Bol u želucu: anis, kamilica, kurkuma, peppermint, soda bikarbona
Bol u leđima: masaža, akupunktura, akupresura, vježbe, yoga, topla kupka, kiropraktika, magnezij, kurkuma, bijela vrba, vražja kandža
Bol u zglobovima: magnezij, MSM, kurkuma, bijela vrba, vražja kandža, bromelian, boswellia
Menstrualna bol: Omega 3, magnezij, cink, kalcij, akupresura, čaj od kamilice, toplina sa primjenom na leđa ili abdomen, topla kupka, čaj od đumbira, bromelain
Porođajna bol: Tens, akupunktura, akupresura, masaža, tehnike disanja, aromaterapija, pilates lopta, porod u vodi
http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/prirodni-analgetici/