Za većinu ljudi to su oni dijelovi njihove svijesti povezani s novcem, domom i poslom. Kada je ova ćakra u svom čistom stanju osoba se može osjećati sigurnom, može biti prisutna ovdje i sada i prizemljena.
Kada postoji napetost u toj ćakri, osoba osjeća nesigurnost ili strah. Kada je napetost još veća onda se to doživljava kao prijetnja opstanku.
U dijelove tijela koje kontrolira sakralni pleksus i ta ćakra spadaju kostur, noge i sustav pražnjenja. Simptomi na tim dijelovima tijela predstavljaju napetosti korijenske ćakre i po tome možemo znati da osoba opaža svijet kroz filter nesigurnosti ili straha.
Adrenalne žlijezde također su povezane s tom ćakrom. Ako postoji problem s nogom, tada gledamo radi li se o “muškoj” ili “ženskoj” nozi i ima li to neke veze s povjerenjem u muškarce ili žene. Također možemo gledati ima li to veze s vjerom u moć volje ili s aspektima vjere u temelje emotivnog bića, povezanih s onim što se zbivalo u životu osobe u vrijeme pojave simptoma.
Fizički osjećaj mirisa, kao i organ vezan za taj osjet, nos, ima veze s korijenskom ćakrom. Simptomi na razini nosa ili oni koji utječu na osjet mirisa odražavaju napetosti na razini korijenske ćakre.
Svaka je ćakra povezana s nekim elementom. Korijenska se veže uz element zemlje i odražava povezanost osobe sa zemljom, ili kako se osoba uopće osjeća na Zemlji, koju zovemo Majkom Zemljom. Ta je ćakra također povezana s našim odnosom prema majci. Kada netko doživi osjećaj odvajanja od majke, on reže korijene i doživljava simptome napetosti na razini korijenske ćakre sve dotle dok se ponovno ne otvori za primanje majčinske ljubavi
Kada dijete dolazi na svijet u tradicionalnu obiteljsku strukturu, majka je ona koja ga hrani, a otac je onaj koji ga usmjerava ili upućuje. Prema tome, djetetov odnos prema majci stvara određene stavove u vezi stvari. Odnos s majkom postaje modelom za odnos osobe prema svemu što predstavlja sigurnost – novac, dom i posao.
Korijenska ćakra se povezuje s crvenom bojom.