Kada očitavamo tijelo kao mapu svijesti koja se unutra nalazi, tada se koristimo idejom po kojoj tjelesne napetosti predstavljaju napetosti u svijesti osobe, a tiču se onoga što se događalo u životu osobe u vrijeme kada su se pojavili simptomi. Osoba je doživjela stres u vezi nečega što se u to vrijeme zbivalo u njenom životu.
Ispitati ćemo mapu svijesti preko ćakri da bi shvatili jezik simptoma povezanih sa svakom ćakrom. Da bi potpunije razumjeli ovu kartu, moramo također sagledati sebe kao bića s osobinama polarnosti yina i yanga, ženskog i muškog.
Kod većine ljudi, njihova desna strana je yang strana, strana volje, aktivna, muška, djelatna strana.
Dok je lijeva strana tijela, yin strana, ženska, osjećajna i prijemčiva. Za one koji su ljevoruki, ta je polarnost obrnuta. Znači za osobu koja je dešnjak, njena desna noga može se opisati kao noga volje ili muška noga, kao i temelj njene volje, ali za ljevoruku osobu to bi bila njena lijeva noga. Znači da možemo govoriti o ruci volje, oku volje ili nosnici volje i sl.
Svaka ćakra je energija koja vibrira na određenoj frekvenciji po logičnom redoslijedu sedam vibracija. Kako se penjemo ljestvicom, elementi postaju sve suptilniji, krećući se kroz pet fizičkih elemenata - zemlja, voda, vatra, zrak i eter prema duhovnim elementima unutarnjeg zvuka i unutarnjeg svjetla. Najteži element je na dnu, a najlakši na vrhu.
Boje spektra također predstavljaju seriju od sedam vibracija u logičkom slijedu, kao i tonovi glazbene ljestvice.
Prema tome, najgušća vibracija ili najveća dužina vala je na dnu, a najlakša na vrhu. Određena boja se može koristiti za prikaz ćakre u njenom najčišćem stanju, kao i određeni glazbeni ton.
Glazba koja svira u određenom tonu vibrira određenu ćakru i mi se posebno osjećamo kada čujemo takvu glazbu.
Naša povezanost s nekim bojama govori o odnosu s određenim dijelovima svijesti koju ta boja predstavlja.