Autor: Tatjana Kunštek-Kučanda
Akupunktura je tradicionalna metoda liječenja i sprječavanja bolesti zabadanjem igala u određene točke na koži.
Akupunktura je tradicionalna metoda liječenja i sprječavanja bolesti zabadanjem igala u određene točke na koži. Procjenjuje se da je stara oko 5 tisuća godina,jer je detaljno opisana u najstarijem medicinskom djelu na svijetu - Knjizi promjena (Nei Jing) autora Žutog cara - Huang Ti 2852.god. prije Krista. U njoj su precizno opisane indikacije i kontraindikacije za liječenje akupunkturom, te se spominje čak 9 vrsta igala. Prije otkrića metala koristili su se kamenčići, kosti, bambusova trska, a danas postoje srebrne i zlatne igle, ali najčešće ipak upotrebljavamo igle od nehrđajućeg čelika.
Naziv akupunktura (acus-igla,pungere-bosti) potječe od europskih misionara koji su u 16. i 17. stoljeću posjetili Kinu i prvi izvijestili Europu o tom načinu liječenja.
Prvo područje primjene akupunkture bilo je uklanjanje različitih bolnih stanja, a kasnije se širi na čitav niz funkcionalnih poremećaja. U prosincu 1979. god. SZO je izdala orijentacijsku listu bolesti podesnih za liječenje akupunkturom, koja se zasniva na kliničkom iskustvu:
Gornji respiratorni trakt - akutni sinusitis,rinitis,tonzilitis,obična prehlada
Respiratorni sustav - akutni bronhitis, bronhalna astma
Bolesti oka - akutni konjunktivitis, centralni retinitis, miopija djece, katarakta bez komplikacija
Bolesti usne šupljine - zubobolja, bol poslije ekstrakcije zuba, gingivitis, akutni i kronični faringitis
Gastrointestinalne bolesti - spazmi jednjaka i kardije, štucanje, gastroptoza, akutni i kronični gastritis, hiperacidnost želuca, kronični duodenalni ulkus, akutni i kronični kolitis, akutna bacilarna dizenterija, opstipacija, proljevi, paralitički ileus
Neurološke i mišićno-zglobne bolesti - glavobolja, migrena, neuralgija trigeminusa, periferna kljenut facijalisa, klijenuti poslije CV inzulta, periferne neuropatije, posljedice poliomijelitisa (rana stanja do 6 mjeseci), Menierova bolest, neurogene smetnje mokrenja, enureza, interkostalna neuralgija, cervikobrahijalni sindrom, “smrznuto rame“, teniski lakat, lumbago, ishialgija, osteoartritis.
S vremenom akupunktura postaje sve popularnijom i u odvikavanju od ovisnosti: pušenja, narkomanije, tabletomanije te kao pomoć kod mršavljenja.
U Kini se akupunktura primjenjuje za oko 200 različitih bolesti i poremećaja.
Akupunktura se ne smije primijeniti u stanjima ekstremne slabosti i iscrpljenosti, u akutnom opitom stanju (međutim vrlo je djelotvorna u liječenju kroničnog alkoholizma), u akutnim psihozama, u bolesnika s pace-makerom, neposredno nakon radioaktivnog zračenja, nakon velikih doza kortikosteroida i psihofarmaka, kod povećane sklonosti krvarenju.
Nije dobro doći na akupunkturu neposredno nakon obilnog obroka ili potpuno natašte, kao ni neposredno nakon ekstremnog tjelesnog napora, vruće kupke, u ekstremno uzbuđenim stanjima te kad je narušena električna ravnoteža u atmosferi npr. Za vrijeme jake grmljavine.
U kineskoj tradicionalnoj medicini pored igala za stimulaciju akupunkturnih točaka koriste se kopljaste ili trobridne igle, zagrijavanje osušenim lišćem divljeg pelina-moksibustija, kineska mikromasaža te kupice ili ventuze-kojima se stvara vakuum iznad akupunkturne točke.
Danas postoji još niz tehnika:
-elektroakupunktura - na već postavljene igle priključi se slaba struja da bi se pojačao učinak; koristi se i kod akupunkturne analgezije
-elektrostimulacija - točka se stimulira strujom, bez upotrebe igle
-laseropunktura - kao i prethodna, prikladna kod male djece i ljudi koji se boje, ne žele ili ne smiju biti tretirani iglama
-farmakopunktura - u akupunkturne točke se ubrizgava mala količina lijeka
-homeopunktura - igla se prethodno nakapa homeopatskim pripravkom
-intradermalno implantiranje igala - popularno pod nazivom trajne igle, koje se nose pod flasterom na tijelu nekoliko dana, a na aurikuli do 14 dana.
Tatjana Kunštek Kučanda, dr. med.
Akupunkturolog, homeopat
http://ordinacija-kunstekkucanda.net/pageAKU.html