Nema te ribe koja može izbjeći zagađenje živom. Ovo je osnovna poruka američke federalne studije o kontaminaciji živom u kojoj su testirali ribe iz gotovo 300 riječnih tokova širom SAD-a.
Skupljanje više od tisuću uzoraka za studiju U.S. Geological trajalo je od 1998. do 2005., a toksična supstanca pronađena je baš u svakom primjerku. No iako su sve ribe imale tragove zagađenja, tek je četvrtina sadržavala razinu žive koja je prekoračila standarde sigurnosti po zdravlje.
Četvrtina je zaista opasna |
Iako su sve ribe imale tragove zagađenja, tek je četvrtina sadržavala razinu žive koja je prekoračila standarde sigurnosti po zdravlje. | Živa koju primimo jedući ribu može oštetiti živčani sustav, a kod fetusa i manje djece naknadno uzrokovati poremećaje učenja. Najveći izvor zagađenja živom stiže iz termoelektrana na ugljen, no iznimno su zagađene i rijeke u blizini rudnika žive i zlata. Živa koja izlazi u smogu dimnjaka u vodene tokove dolazi putem kiše, a kasnije kontaminira žive organizme.
Djeluje na živce |
Najčešće trovanje elementarnom živom nekada se zbivalo na poslu. Primjerice termin 'ludi šeširdžija', poznat i iz pripovijetke Alisa u zemlji čudesa, skovan je kad se uočilo da živa isparava u proizvodnji i oblikovanju šešira pa bi se majstori polako trovali. | "Nažalost, sad gotovo da i ne možete pojesti ribu koja u sebi nema živu", kaže Andrew Rypel sa Sveučilišta Mississippi dodajući da druga istraživanja pokazuju zagađenje živom kod riba u izoliranim područjima Aljaske, Kanade i vrstama koje žive duboko u oceanu.
Nakon studije sve su američke države, osim Aljaske i Wyominga, objavile savjete o konzumiranju ribe.
|