Izgleda da su otkrića do kojih je došao istraživački brod HMS Endurance pružila novu i neočekivanu nadu da bi se prijeteće globalno zagrijavanje moglo usporiti ili možda čak zaustaviti! Naime, ledeni brijegovi koji se tope doslovce pred našim očima, čak i oni «plavi» za koje se smatra da su stari čak milijun godina, zapravo bi mogli usporiti hod globalnog zagrijavanja.
Sićušne čestice željeza koje otpuštaju potiču cvjetanje algi koje pak upijaju ugljični dioksid. To daje nadu da bi ciljano kloniranje algi moglo dati oružje protiv neminovne promjene klime koja, prema mnogima, donosi katastrofu.
Rob Raiswell, geokemičar sa Sveučilišta u Leedsu, opisuje spomenute čestice kao znatno manjih dimenzija od milimetra a našao ih je ledu i vodi Antarktika i to na dubinama većima od 10 metara.
"Prvi puta smo dokazali nazočnost elemenata u tragovima u ledenjacima - tumači Raiswell - pa sada znamo da se milijunima godina Zemlja u nepristupačnim dubinama brine za našu sudbinu. Ledenjaci sada na Južnom polu alge "snabdijevaju" mikroskopskim česticama željeza što im omogućuje apsorpciju ugljičnog dioksida iz staklenika, pomoću fotosinteze, nakon čega neke alge padaju na dno oceana...".
Raiswellove kalkulacije pokazuju da na ovaj način na dno oko Južnog pola godišnje pada čak 120,000 tona željeza a time se iz atmosfere uklanja količina opasnog ugljičnog dioksida koja odgovara svim plinovima iz dimnjaka, automobila, energetskih izvora i proizvodnih pogona Indije i Japana.
Tu nije kraj Raiswellovim optimističnim vizijama. Kraj jednog otoka nedaleko Južnog pola njegov tim namjerava u vodu izbaciti nekoliko tona željeznog sulfata, a i inače, on smatra da će se u godinama koje dolaze u vodu izlučivati sve više željeza iz ledenjaka, što će, u konačnici, zaustaviti proces globalnog zagrijavanja! Ako i nije istina, zvuči dobro.
Povezani članci