Posljednjih godina gomilaju se dokazi da na vrijeme u pojedinim dijelovima svijeta, uključujući SAD, Japan i Kinu, utječu tjedni ciklusi ljudskih aktivnosti.
To se događa zato jer preko tjedna više zagađujemo zrak nego preko vikenda. Dokazi tog efekta u Europi su prilično proturječni i teško ih je provjeriti.
Zato su Arturo Sanchez-Lorenzo i njegovi kolege sa Sveučilišta u Barceloni proučili podatke skupljene između 1961. i 2004. iz stanica za praćenje vremena širom Španjolske kako bi provjerili postoji li takav uzorak.
Tvrde da su ga pronašli u Španjolskoj, ali da tjedne promjene u kretanju zraka postoje i na širem području zapadne Europe.
Taj se tjedni uzorak mijenja s godišnjim dobima. Tako zimi pada više kiše u tjednu nego za vikend, dok je ljeti obrnuto, iako ne tako naglašeno.
Rezultati su zbunjujući, ali zna se da čađa i drugi polutanti iz zraka, koji nastaju uslijed ljudskih aktivnosti, mogu utjecati na vrijeme na razne načine.
Naprimjer, čestice se mogu zagrijati apsorpcijom sunčeve svjetlosti, koje onda zagrijavaju zrak i mijenjaju uzorke njegovog cirkuliranja.
Čestice polutanata mogu poslužiti i za nastanak oblaka. Koji točno efekt ima najveći utjecaj ovisi o uvjetima koji se mijenjaju iz godišnjeg doba u godišnje doba.
Iz podataka o globalnoj klimi također su otkrili da je tlak zraka na zapadu Europe niži sredinom tjedna. To ukazuje da ljudski utjecaj na vremenske prilike nadilazi lokalne učinke.
"No još se ne zna jesu li ovu zaključci statistički relevantni", kaže Thomas Bell iz NASA-inog svemirskog centra Goddard, koji je bio u timu koji je otkrio jači tjedni ciklus u Sjedinjenim Državama.
Još se ne zna ni zašto je tjedni ciklus manje izražen u Europi nego u SAD-u ili Aziji. U Velikoj Britaniji nikad nije ni uočen, vjerojatno stoga što na vrijeme u najvećoj mjeri utječu veliki sustavi koji dolaze s Atlantika.