zadnja izmjena: 27.08.2009 14:55
Pored svih umjetno stvorenih predmeta koji oponašaju one prirodne, uskoro bismo mogli imati i ono najprirodnije u umjetnoj verziji - drveće. Umjetna drveća mogla bi već za 10 ili 20 godina upijati štetne plinove iz zraka.
Autori ovog nacrta, Institut mehaničkog inženjeringa, kažu da će bez geoinženjeringa biti nemoguće izbjeći opasne klimatske promjene. Ipak, smatraju da geoinženjering ne treba gledati kao spas za klimu, odnosno klimatske promjene.
Umjesto toga, ovakve bi se projekte trebalo koristiti kao sredstvo smanjenja ugljikovih plinova, te kao način prilagodbe na klimatske promjene.
Mnogi stručnjaci za klimu računaju da svijet ima vremena još tek nekoliko desetljeća da smanji emisiju štetnih plinova prije nego u atmosferi bude toliko ugljikova dioksida da će veliki, pa čak i opasan porast temperature biti neizbježan.
Autori projekta kažu da bi se ovakav geoinženjering trebao koristiti samo kao kratkotrajno rješenje kojim bi se dobilo na vremenu, ali ističu da je svakako dugoročno rješenje jedino smanjenje štetnih plinova.
Prototip umjetnog drveća je već gotov, a drveće je, kažu tvorci, vrlo naprednog dizajna, a sve je automatizirano. Prema njihovu mišljenju drveće bi se uskoro moglo naći u upotrebi.
Inače, drveće bi radilo tako da bi "lovilo" ugljikov dioksid iz zraka i uvlačilo ga kroz svoje pročišćivače. Nakon toga bi se taj ugljikov dioksid spremao u posebne spremnike unutar drveća.
Za ovo bi, naravno, bila potrebna prikladna infrastruktura za odlaganje ugljikova dioksida.
Drveće bi bilo veličine kontejnera kakvima se prevozi teret na brodovima, a svako bi drvo moglo iz atmosfere ukloniti nekoliko tisuća puta više ugljikova dioksida nego što bi to moglo drvo jednake veličine.
Izvor: www.vecernji.hr