- Arhiva
Vozilo će biti predstavljeno na Međunarodnom sajmu SASO koji u Splitu počinje u srijedu i i to je prvo takvo vozilo izrađeno u Hrvatskoj, izjavio je dr. Frano Barbir s FESB-a.
Vozilo se pokreće električnim motorom koji se, kako objašnjava dr. Barbir, napaja iz baterija, a baterije se pune strujom proizvedenom iz gorivnih ćelija, koje kao gorivo koriste vodik.
Pretvaranjem vodika u električnu energiju, koja se zatim koristi za pogon vozila, ne stvaraju se nikakve štetne emisije, nego samo voda i para, tvrdi dr. Barbir.
Po njegovim riječima, mnogi proizvođači automobila rade na ovoj tehnologiji jer u tome vide budućnost automobilskih pogona.
Također je moguća primjena u manjim vozilima kao što su viličari, vozila za gradsku dostavu, vozila za održavanje, vozila za odvoz smeća, vozila u nacionalnim parkovima itd.
Vodik kao gorivo se može proizvoditi iz obnovljivih izvora energije te stoga omogućuje primjenu obnovljivih izvora energije u transportu, objasnio je Barbir.
Po riječima dr. Barbira, u Dalmaciji treba stvoriti uvjete za razvoj i proizvodnju ekološki prihvatljivih vozila i pripadajuće infrastrukture i tako doprinijeti jačanju konkurentnosti poslovnog sektora.
Barbir ističe da je rad na dovršenju ovog vozila i sudjelovanje na sajmu SASO financirala Splitsko-dalmatinska županija.
Profesor Barbir se 2006. vratio u Hrvatsku iz SAD i ubraja ga se među vodeće svjetske stručnjake za vodikove tehnologije, posebice gorivne ćelije.
U 90-ima je imao pionirski utjecaj na razvoj i primjenu membranskih gorivnih ćelija, a njegov tim je 1993. godine napravio prvi automobil na svijetu na pogon membranskim gorivnim ćelijama.
Također, njegov tim je 2000. godine prvi proizveo električnu energiju iz prirodnog plina pomoću reformatora i gorivnih čelija s promjenjivim opterećenjem.
Dr. Barbir je ove godine sa svojim timom na splitskom FESB-u demonstrirao i prvi brod i prvi motorkotač na pogon vodikovim gorivom u Hrvatskoj.