kako pomoći uspostavljanju nove ekološke ravnoteže?
Revolucija iz naslonjača: deset malih koraka za spas planeta
Preseliti se u čiste ekološke zone, poput Milano Santa Monice, mnogima se može činiti tek kao još jedna romantičarska ideja rezervirana za bogataše hipijevskog ili new age svjetonazora. Ipak, to nas ne bi trebalo obeshrabriti u nastojanjima da i mi “obični smrtnici” učinimo nešto za “spas planeta”, stoga vam, kao podsjetnik, donosimo nekoliko ideja kako to učiniti.
1. Nabavite platnenu torbu za odlazak u prodavaonicu. Na taj ćete način spriječiti potrošnju ekološki neprihvatljivih plastičnih vrećica.
2. Kupujte reciklirani toaletni papir. Iako je možda nešto grublji od običnog, sjetite se da ćete na taj način biti “nježniji” prema okolišu.
3. Perite rublje na “zeleni” način. Prosječno kućanstvo obavi oko 400 pranja godišnje, kojima se potroši više od 50.000 litara vode, a deterdženti uglavnom sadrže zagađivače. Stoga koristite ekološki prihvatljive deterdžente, a kupujete li novu perilicu, izaberite onu s naljepnicom koja označava energetsku štedljivost jer troši manje vode i do 30 posto manje struje.
4. Koristite “organska” sredstva za čišćenje kuće. Na primjer, prozore možete prati mješavinom koja sadrži tri velike žlice vinskog octa, trećinu žličice biljnog sapuna i dvije čaše vode, a štednjak i kuhinjske površine očistite limunovim sokom, čiji će miris ujedno djelovati kao aromaterapija.
5. Obične žarulje zamijenite štedljivima. Dovoljno je napomenuti da kod klasične žarulje čak oko 90 posto ukupne energije otpadne na onu toplinsku.
6. Postanite vegetarijanac. Ta se odluka može učiniti drastičnom, ali time ne samo da ćete spasiti brojne životinje nego ćete spriječiti i sječu šuma. Naime, za potrebe mesne i mliječne industrije, prema nekim procjenama, posiječe se godišnje više od 79.000.000 jutara šuma kako bi se osigurala nova zemlja za ispašu ili za uzgoj žitarica potrebnih za njihovu prehranu.
7. Organizirajte grupnu vožnju automobilom do posla. Na taj način ne samo da ćete pomoći smanjenju zagađenja, nego ćete i uštedjeti, a ujedno će vam, ako odaberete zanimljive suputnike, i vrijeme brže proći.
8. Isključite računalo dok ne radite na njemu. Prosječno računalo koje je ostavljeno da radi cijeli dan potroši oko tisuću kilovat sati struje godišnje, proizvodeći više od tone ugljikovih emisija. Stoga, kad god ne radite na njemu, ugasite ga, i zapamtite da funkcija “screen server” troši više energije nego “sleep mode”.
9. Odaberite ekološki prihvatljive boje za zidove. One neće isparavati na sobnoj temperaturi, odnosno neće reagirati na dnevnoj svjetlosti proizvodeći fotokemijski smog.
10. Potpišite ekološku peticiju. To vas ništa neće stajati, a možda baš vaš glas donese promjenu. Za one malo ambicioznije uvijek ostaje i mogućnost pokretanja inicijative prema lokalnim jedinicama da se, recimo, u svakoj četvrti omogući selektivno prikupljanje otpada.
Siniša Jović