Peticija će se početi potpisivati na ZeGeVege festivalu koji će se održati 20. rujna od 10 do 22 sata na zagrebačkom Trgu bana Jelačića te nakon toga na štandovima udruga po hrvatskim gradovima kao i na web stranici www.prijatelji-zivotinja.hr.
Svake se godine u svijetu potroši preko 500 milijardi plastičnih vrećica od kojih velika većina završi u prirodi. Stotine tisuća morskih kornjača, kitova i drugih morskih sisavaca umire svake godine jer pojedu odbačene plastične vrećice zamijenivši ih za hranu. |
Pozivaju se građani da daju svoj potpis za zabranu plastičnih vrećica kako bi zajedno napravili promjenu koja osim direktnog smanjenja potrošnje resursa, zagađenja okoliša i ugrožavanja životinja ima i veliku edukativnu vrijednost. Poruka koja bi se odaslala ovom zabranom jest da moramo početi živjeti održivim načinom života za nas i za ostale životinjske vrste te okoliš o kojem svi ovisimo.
Zabranu distribucije plastičnih vrećica već je donijela kineska vlada. San Francisco i Los Angeles također su donijeli takvu odluku, a slične su odluke donesene i u drugim dijelovima svijeta kao što su Južna Afrika, Irska i Izrael.
Plastične se vrećice u okolišu raspadaju na manje dijelove i u konačnici u plastičnu prašinu nepoželjnu u prirodi. Količina recikliranih plastičnih vrećica je ekstremno mala. Samo oko 1% vrećica završe na recikliranju. Recikliranje plastičnih vrećica je neekonomično i teško provedivo. Čak i ako se recikliranje plastičnih vrećica znatno poveća, to ne rješava problem njihove nemilosrdne proizvodnje zbog koje se troše ogromni resursi kao i otrovne kemikalije.
Jedna platnena vrećica u svom trajanju zamjenjuje 1000 plastičnih vrećica. Vrijeme je da postanemo savjesni i da krenemo u trgovine onako kao što je to bilo prije dva desetljeća, s vlastitom platnenom vrećicom, torbom ili košarom.