JOHNSON & JOHNSON
Piše: Merita Arslani
Foto: Corbis
ZAGREB - Šamponi Johnson & Johnson, izrazito popularni u Hrvatskoj, pozitivni su na kancerogene kemikalije, upozorila je danas zdravstvena grupa Kampanja za sigurnu kozmetiku, međunarodna udruga koja okuplja grupe za zaštitu okoliša.
Od 2002. godine, kada su počeli djelovati, s vremena na vrijeme određene količine kozmetičkih proizvoda s tržišta šalju na analize i u javnosti objavljuju rezultate.
U posljednjoj grupi proizvoda koje su analizirali na štetne tvari bilo je 48 dječjih proizvoda, među kojima su brendovi Johnson & Johnson i Baby Magic. U šamponu “bez suza” tako su otkriveni tragovi formaldehida i dioksina, koji u određenim količinama mogu biti izrazito opasni, a iste tvari otkrivene su u Baby Magic losionu za tijelo.
više iz rubrike VIJESTI |
- Dioksini su kancerogeni, dok je formaldehid kancerogen u određenim količinama. U posljednje vrijeme nismo imali pritužbe niti smo dobili na analizu bilo koji proizvod kompanije Johnson & Johnson. U jednokratnom unosu te tvari ne moraju biti opasne, ali upravo zato i postoji maksimalna dopuštena količina tih kemikalija u određenim proizvodima - navodi docentica Jasna Bošnir iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Spomenuti šamponi u Hrvatskoj su u masovnoj upotrebi i mogu se kupiti u svim drogerijama te u većini trgovina. Kako saznajemo, kozmetička linija Johnson & Johnson za djecu vrlo je jaka i jedna od najprodavanijih. Provjeru proizvoda koji se uvoze može odrediti Sanitarna inspekcija i u pravilu uvijek reagiraju kada se pojave špekulacije da je neka roba koja se nalazi u širokoj upotrebi kontaminirana sa zabranjenim supstancama.
S druge pak strane, danas je šest američkih proizvođača najavilo da prestaju s prodajom svojih plastičnih bočica za bebe, a riječ je o velikim proizvođačima Avent, Disney First Years, Gerber, Dr. Brown, Playtex i Evenflo. Naime, nagađa se kako te bočice prilikom zagrijavanja ili pri punjenju toplom tekućinom ispuštaju otrovni spoj bisfenol, javlja BBC. Radi se o sintetskom hormonu koji može izazvati zdravstvene probleme, no rizik ovisi o količini bisfenola koji se stvara prilikom zagrijavanja bočica.
Obzirom da se već ranijih godina pojavila bojazan da su plastične bočice štetne, roditelji sve više koriste staklene bočice, a njihova je prodaja u svijetu samo prošle godine narasla za čak 500 posto. Znanstvenici tvrde da su potrebne jako velike količine bisfenola da bi nečije zdravlje bilo ugroženo, a kontroverze oko ove kemikalije traju već godinama jer nikada nije testirana na ljudima, pa je teško procijeniti njezinu pravu štetnost.