FOTO: Getty.com
Na žalost, okoliš zagađujemo svime što radimo. Britanski znanstvenik Dave S. Reay objavio je knjižicu za djecu “Your Planet Needs You” punu praktičnih savjeta uz pomoć kojih možemo postati manji zagađivači.
Reay je uz to izračunao koja je ekocijena nekih svakodnevnih navika i ponašanja.
Moda - tekstilna je industrija veliki zagađivač, a opsjednutost Zapada modom i shoppingom odnosno stalnim mijenjanjem odjeće dovodi do toga da se na Zapadu svake godine milijuni tona neiznošene odjeće bacaju.
Hrana - američka domaćinstva bacaju čak trećinu hrane koju kupe, zbog čega na godinu u smeću završi 48 milijardi dolara. Europa, ali ni Hrvatska nisu ništa bolje, a treba znati da u proizvodnji jednog kilograma sira nastaje 20 kilograma C02, a jedan kilogram svinjetine 9 kg CO2. U proizvodnji tone mlijeka u atmosferu se ispusti tona ugljičnog dioksida, pa razmislite o tome kad vidite da farmeri prolijevaju mlijeko.
Kava - život bez kave nekima nema smisla, a sigurno ih od nje neće odvratiti niti podatak da je jedna šalica crne kave odgovorna za emisiju 125 grama ugljičnog dioksida. Za šalicu instant kave emitira se nešto manje, 80 grama. Pijete li kavu šest dana u tjednu, na godinu ćete biti krivac za 175 kilograma ugljičnog dioksida koji će biti otpušten u atmosferu, što je ravno emisiji koju ispusti avion na letu iz Zagreba za London.
Elektroničke naprave - plazma ekrani, primjerice, su veliki potrošači energije, a time i veliki zagađivači. Reay je izračunao da jedan plazma televizor odgovara za jednu tonu ugljičnog dioksida na godinu.
Toaletni papir - proizvodnja toaletnog papira ne samo da guta energiju nego i uzrokuje uništavanje šuma. Korištenje, pak, recikliranog toaletnog papira značajan je doprinos u štednji energije i vode. Svaki kilogram recikliranog papira štedi 30 litara vode i između tri i četiri kilovatsata električne energije.
Net.hr izvor: www.net.hr