Njemačka dozvolila bacanje željezne prašine u ocean
Kontroverzni plan zaustavljanja globalnog zagrijavanja
Njemačka je u ponedjeljak dala zeleno svjetlo za kontroverzni njemačko-indijski plan bacanja šest tona željezne prašine u ocean kod Antarktike.
Eksperiment predstavlja do sada najveći pokus tehnologije koja bi uz pomoće željezne prašine mogla zaustaviti globalno zagrijavanje po vrlo niskoj cijeni.
Nakon pritužbi ekologa njemačko ministarstvo znanosti je suspendiralo plan i žurno ga preispitalo. "Nakon pozorne studije izvješća stručnjaka uvjerena sam da nema znanstvenih ili pravnih primjedbi na njemačko-indijski projekt istraživanja mora", rekla je ministrica znanosti Annette Schavan u ponedjeljak.
Po planu bi njemački istraživački brod Polarstern raspršio željeznu prašinu na površini od 300 četvornih kilometara. Znanstvenici se nadaju da će alge koje žive na površini oceana upiti željezo i početi se brzo razmnožavati apsorbirajući ugljični dioksid s površine vode.
Na kraju svog životnog ciklusa alga umire i tone. Većina ugljika tako završava u dubokim vodama ili na dnu mora.
Ocean apsorbira više ugljičnog dioksida iz zraka i tako smanjuje stakleničke efekte. Izdvajanja ugljika tim putem moglo bi zaustaviti globalno zagrijavanje, nadaju se znanstvenici.
Trideset indijskih znanstvenika i još osamnaestero iz drugih zemalja isplovilo je na Polarsternu iz Capetowna 7. siječnja kako bi proveli eksperiment. (hina/metro-portal)
Povezani članci